У переповненій залі Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААНУ відбувалася зустріч аграріїв Вінниччини з міністром розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофієм Миловановим (на знімку).

— Наш край є потужним аграрним регіоном, тому питання використання земельних ресурсів є дуже важливим, — зазначив під час відкриття зібрання голова Вінницької облдержадміністрації Владислав Скальський.

За його словами, до уваги буде взято висловлені на форумі зауваження та пропозиції. Суть усіх виступів фермерів, керівників сільгосппідприємств, науковців, представників органів місцевого самоврядування, депутатів облради зводилася до того, що відкриття ринку землі нині не на часі.

Надійно — це під опікою держави

Депутат Вінницької облради, представник Асоціації фермерів та приватних землевласників області Сергій Лановик зазначив, що неправильно продавати землю в час, коли за неї українці віддають життя у війні з агресором. Його слова викликали оплески присутніх.

— Там, на сході, обстоюють територію України, а ми намагаємося її продавати, — каже Сергій Лановик. — Це не патріотично і не по-людськи. Учасники війни запитують: чому так відбувається? Треба розуміти, на що наражаємо суспільство. У всьому світі намагаються зберегти землю у власності держави...

Учасниця АТО кандидат наук Вінницького національного технічного університету Світлана Бевз повідомила, що навіть не подавала заяву на отримання землі, що її гарантує держава захисникам країни. Так само робить дехто з її побратимів. Тому що вважають найпершим своїм обов’язком визволити землю від ворога.

— Спершу потрібно відвоювати нашу святу землю в окупанта, а тоді вже ділити, — наголосила Світлана Бевз. — Те, що ви робите, — заганяєте в рабство наших ще ненароджених дітей. У вас великий кредит довіри, не ганьбіть себе таким рішенням.

Міністр відповів різко:

— Я вже чув риторику про геноцид, рабство і святу землю, — сказав він і назвав прізвище керівника однієї з політичних сил. — Можливо, потрібно почекати ще 20 років? Це те, що ви пропонуєте. Дуже хороший варіант для того, щоб нічого не робити.

Про здешевлення кредитів

На купівлю земель сільськогосподарського призначення передбачено здешевлення кредитів для аграріїв до 3—5%. З цією метою виділяється 4 мільярди гривень.

— Нам іти по кредити, а олігархи вже сидять на мішках з грішми і чекають вашого закону, — зазначив один з учасників форуму. — Хіба ви не розумієте, що ми — ті, хто безпосередньо працює на землі, не зможемо з ними конкурувати, кредити для нас будуть обтяжливі?

Міністр погодився з важливістю питання фінансової підтримки. Навів приклад Грузії. За його словами, там селяни можуть купити землю за 50% її вартості, інші покупці — за повну ціну.

— Чому ж ви не прописали таку схему в законопроекті? — запитували міністра.

У відповідь Тимофій Милованов зазначив, що це можна буде прописати в умовах аукціонів.

Про Держгеокадастр

— Нині триває підготовка до початку обігу земель, — наголосив міністр. — До жовтня наступного року планується передати землі громадам, провести дерегуляцію землеустрою, створити прозору систему електронних торгів та усунути Держ-геокадастр від управління землями.

За словами пана Милованова, геокадастр — болюче питання в кожному регіоні. У 20 областях відсторонено керівників цієї структури, проведено конкурс на голову Держгеокадастру, невдовзі Кабмін призначить голову, тоді розпочнуться конкурси в областях.

Про іноземних покупців

— Землю можуть купувати тільки українці або компанії, створені в Україні, — пояснив Тимофій Милованов. — До 2024 року вводиться додаткова умова для юридичних осіб, які хочуть купити землю. Їхніми кінцевими власниками мають бути лише українці.

Якщо інформація про бенефіціара приховуватиметься, такі угоди скасують, їх не реєструватимуть у Держ-геокадастрі. Про іноземних покупців — тільки після референдуму. Як люди вирішать, так і буде.

Дослівно

— Ми не продаємо державну землю, ми передаємо її громадам, — наголосив Тимофій Милованов. — Громада сама вирішуватиме, що з нею робити — продавати, здавати в оренду, тримати як банк і з цих грошей жити. Ми повертаємо землю громадам.
Друга частина реформи — є власники паїв, і вони мають право самостійно розпоряджатися своєю землею. Якщо людина хоче продати свою землю, то вона має право це зробити.

Довідково

Для відповідей на запитання про земельну реформу діє безплатна «гаряча» телефонна лінія. Її номер — 1545.

Фото із сайту VежА.