Корупційні схеми в оцінці майна має бути знищено. Днями Комітет Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендував ухвалити в другому читанні та в цілому законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ліквідації корупційної схеми у сфері реєстрації інформації зі звітів про оцінку об’єктів нерухомості та прозорості реалізації майна» № 2047-д, який прибирає схему з використанням так званих «електронних майданчиків» у процесі оцінки майна.

Нагадаємо, 2018 року парламент дозволив створити посередників між оцінниками майна та електронною базою Фонду держмайна. За просту пересилку даних вони отримують із кожної оцінки 500—1800 гривень. У жовтні вибухнув скандал через те, що буцімто деякі члени комітету отримали неправомірну винагороду (назвемо це так), аби зберегти ці майданчики. Президент України вимагав, аби члени комітету від «Слуги народу» пройшли тестування на детекторі брехні, аби виявити, чи справді їм пропонували хабар, чи це чутки. Спеціальна антикорупційна прокуратура відкрила в цій справі провадження. Водночас минулого місяця Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики рекомендував Верховній Раді ухвалити за основу законопроект, який ліквідовує ці майданчики, а тепер — прийняти його й у другому читанні.

Щоправда, до тексту законопроекту до другого читання народні депутати подали 997 поправок. Співголова робочої групи народний депутат Мар’ян Заблоцький закликав парламентаріїв не зловживати своїми можливостями та не затягувати обговорення на комітеті. Перший заступник голови комітету Ярослав Железняк додав, що робоча група врахувала майже половину поданих поправок. Зокрема, було внесено зміни до процесу самостійного внесення даних для оцінки у базу Фонду державного майна України. А саме, введені користувачем дані про нерухомість необхідно буде підтвердити офіційними документами. Перелік цих даних буде затверджено ФДМУ.

Крім того, Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики за результатами обговорення прийняв рішення рекомендувати Верховній Раді ухвалити за основу в першому читанні законопроект № 2166, яким пропонується поширити пільги щодо сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ) на пенсіонерів, які здійснюють незалежну професійну діяльність.