Усі в робочому стані

А розпочалося все з гуртка юних фотоаматорів, які знімали фільми, брали участь у фотоконкурсах. У 1989 році на районному змаганні посіли перше місце. За перемогу в обласному конкурсі семикласника Віктора преміювали фотоапаратом «Смена 8М», у республіканському — фотоапаратом «Зенит» — дуже дорогим подарунком на ті часи. Цікаво, що в наступні роки Віктор Мосіюк на фотоконкурсах перебував у статусі члена журі.

Цьогоріч острожець вдома створив колекцію, в якій більш як півтисячі фотоапаратів лише вітчизняного виробництва — колишнього СРСР та України. Колекціонер проводить екскурсію. Найперше демонструє фотоапарати «Сокол» різних модифікацій — зазвичай ними користувалися фотожурналісти. Далі «Смена» — всі 12 моделей! Потім різні версії цих моделей і видів. Фотоапарати «Горизонт» з об’єктивом «риб’яче око», панорама знімка якого 180 градусів.

Представлена в колекції спецтехніка, яка, скажімо, виготовлялася на базі «Смены». За прикладом закордонних зразків «Поляроїда» і за вказівкою та вимогою партноменклатури вітчизняні фотоконструктори виготовили фотоапарат «Момент» в єдиному екземплярі.

Також у колекції техніка, яка використовувалася в слідчих ізоляторах, лікувальних установах. До речі, всі фотоапарати у робочому стані.

Секція апаратів-фотоснайперів, секція фотоапаратів «Зоркий» — унікальні, бо схожі на «Лейку». Здебільшого їх використовували працівники спецслужб, а також у медицині. Представлені в колекції фільмоскопи — невід’ємна частина нашого життя, а також фотоапарати «Контакс» і «Киев» — ідентичні. І до цього часу тривають суперечки щодо того, хто кого скопіював.

Крім того, Віктор демонструє фотоапарати «Киев» і «Мінокс» — між ними також жодної різниці. Як, до речі, між апаратами «Коніка» та «Елікон». Хоча придбати такі моделі-близнюки проблемно і накладно, але фотомайстер намагається поповнювати зібрання найцікавішими моделями.

Є в колекції система ПАУ, яка прикріплювалася до танка і фіксувала відповідну панораму. Узагалі така техніка досить якісна. В колекції також прилади, на яких роблять копії фотоплівок.

Фотоапарат «Фотон» переконує своїм виглядом і розмірами. Унікальний експонат — фотоапарат в єдиному екземплярі, самотужки виготовлений майстром із Чернівців. Побачивши колекцію Віктора, він зважився на унікальний презент її автору.

Представлені в Острожецькому музеї Мосійчука всі моделі фотоапарата «Киев». Надзвичайний експонат в колекції — фотоапарат часів СРСР, де назва «Київ» українською і англійською мовами. Є тут і «Зенит» — дорога фототехніка, яку виготовляли в Білорусі, Росії. Чи не єдина модель, яку випускали після розпаду СРСР, щоправда, її модифікували на вимогу часу, зокрема, для певних професій. Унікальні фотоапарати «Нарциси», які випускалися в трьох версіях: для жінок, чоловіків і на експорт. Якісні фотоапарати, хоча потужна техніка поміщена в корпус невеликого розміру.

Кадрик переводила... «цигарка»

Шпигунські фотоапарати. Один із них — для фотографування документів невеликих розмірів на базі «Киева». Фотоапарат «Аякс» — об’єктив у вигляді ґудзика. Цікавий експонат — фотоапарат на базі коробки цигарок: кадрик переводиться там, де вставляється цигарка (на знімку).

Масові фотоапарати «Школьник». Рідкісні фотоапарати у вигляді «Юнкора». Уманський завод виготовляв фотоапарати «Агат». Його унікальність — не 36 кадрів, а 72! Моделей випущено небагато, але у Віктора екземпляр фотоапарата, який відправляли на експорт.

У колекції також «Восход»: і нині на зйомки Віктор бере саме цю техніку. Незвичність її в тому, що важко зрозуміти, де верх, де низ чи бік. У них відмінна оптика і виходять якісні світлини.

Узагалі кожен фотоапарат із колекції Віктора Мосіюка — це окрема історія.

Млинів 
Рівненської області.

Фото автора.