На площі Авіаторів у Чернігові на постаменті — військовий реактивний літак МіГ-21 із червоними зірками на крилах і кілі. Ці розпізнавальні знаки на ньому з’явилися вже в незалежній Україні. Неподалік розташовано Чернігівський ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою, який готує молодь до служби в Збройних Силах України, й не тільки...

Про розпізнавальні знаки

За часів СРСР біля в’їзду до Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків імені Ленінського комсомолу, що готувало льотчиків для винищувальної авіації Військово-повітряних сил СРСР, на постаменті було встановлено військовий реактивний літак МіГ-21.

Після відновлення незалежності України та створення власної армії на цьому літаку з’явилися розпізнавальні знаки нашої держави. Потім, вже після розформування 201-ї навчальної авіаційної бази Військово-повітряних сил України в 2004 році (вона була створена на базі розформованого в 1995-му льотного училища), він залишився без розпізнавальних знаків.

Приблизно в 2009 році на крилах і кілі літака з’явилися нинішні червоні зірки.

Що вони символізують

Непросте питання. До початку 2013-го можна було б казати, що це розпізнавальний знак літаків ВПС СРСР. Проте в 2013 році рішенням міністра оборони Російської Федерації замість червоної зірки з окантовкою кольорів державного прапора РФ (триколору) розпізнавальним знаком на військових літаках стала червона зірка ВПС СРСР, тільки менше за розміром.

Отже, ці зірки на літаку в публічному просторі Чернігова, центрі прикордонної області, що межує з Російською Федерацією, символізують одночасно його приналежність як до армії померлого Радянського Союзу, так і до її наступниці, російської армії, яка вже понад п’ять років фактично веде проти нас війну.

Помилка чи свідома провокація?

Привертає увагу ще одне. На дошці, що прикріплена до постаменту, де встановлено літак, під золотою зіркою (!) напис: «Воїнам-авіаторам Чернігівської військово-авіаційної школи пілотів, Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків та 201-ї навчальної авіаційної бази». Поруч — зображення літака з розпізнавальним знаком на кілі — зіркою і написом «Мы еще полетим...» та окремий напис «Площа Авіаторів».

Автором чи авторами цієї пам’ятної дошки під ЗІРКОЮ свідомо чи несвідомо разом зведено назви школи пілотів та училища льотчиків, коли це був навчальний заклад армії СРСР, та училища, а також бази, що належали до Збройних Сил України.

Мимоволі напрошуються питання: «Це зневага, невизнання, ігнорування держави Україна, її армії?»

Як оцінювати та що робити?

1). У незалежній державі Україна з повагою ставляться до своїх громадян, хто виконував свій воїнський обов’язок в армії СРСР, проявив особисті людські якості та здібності. Звичайно, КРІМ ОСІБ, що вчинили воєнні злочини, а також боролися проти українського національно-визвольного руху. Таким чином, шануємо НЕ заклади, установи чи військові формування комуністичного Радянського Союзу, що був формою російського імперіалізму, а саме ЛЮДЕЙ — наших співвітчизників.

2). У чернігівської міської влади є, на нашу думку, два можливі варіанти вирішення питання з розпізнавальними знаками на літаку та пам’ятною дошкою на постаменті, що на площі Авіаторів:  просто прибрати зірки з літака та демонтувати частини дошки, крім назви площі; намалювати розпізнавальні знаки ВПС України та виправити тексти на перших двох фрагментах дошки.

Сергій БУТКО, представник Українського інституту національної пам’яті в Чернігівській області.