Співавтором його є народна депутатка із фракції «Слуга народу» голова підкомітету з питань державної молодіжної політики Ірина Борзова (на знімку). Оновлення законодавства про молодіжну політику було в передвиборній програмі Ірини Борзової. Обіцянку виконано.

«На молодіжну політику взагалі не звертали увагу. Лише на свята посадовці говорили, що «молодь — наше майбутнє», при цьому ніяких основ для розвитку молоді не закладали... Ми мали застаріле законодавство від початку 90-х років. Тому в своїй передвиборній програмі я обіцяла новий закон про молодь та національний молодіжний фонд, який надаватиме грантову підтримку на реалізацію молодіжних проектів», — зазначає Ірина Борзова.

Закон дасть змогу відкрити нові можливості для молоді у сфері молодіжної політики.

«Я добре пам’ятаю, як майже десять років тому ми від Громадської організації «Розвиток. Розвиток» подавали на конкурс у міністерство проект «Вінницька студентська весна», але жодного разу не отримали підтримки. До того ж учасниками фестивалю щороку були тисячі молодих людей. Просто всі ці конкурси були непрозорі, їх вигравали тільки «свої». Закон дасть можливість змінити підхід до фінансування молодіжних проектів та ініціатив і зробити для всіх рівні умови. Створюється спеціалізована установа для підтримки проектів та організацій — Український молодіжний фонд», — розповідає народна депутатка.

На грантову підтримку Українського молодіжного фонду (УМФ) зможуть претендувати: фізичні особи — молодь; молодіжні та дитячі громадські об’єднання; молодіжні працівники та центри; молодіжні ради; органи студентського самоврядування та неформальні молодіжні об’єднання.

Фонд буде наповнюватись не лише за рахунок бюджетних коштів, передбачена й можливість залучення цільових грантів та міжнародної допомоги.

«Молода людина зможе отримати від держави грант на свій проект. Сама процедура буде максимально проста. До прийняття закону отримати фінансування могли лише громадські організації», — зауважила Ірина Борзова.

Крім фінансування проектів, Український молодіжний фонд видаватиме й інституційні гранти — це гроші молодіжним організаціям на їх поточну діяльність та розвиток: оренду офісу, виплату заробітних плат тощо.

За словами Ірини Борзової, закон враховує положення європейської хартії та закладає інституційні основи для реалізації молодіжної політики.

«Оновленим законом передбачено створення молодіжних рад при місцевих органах влади. Для роботи над молодіжними питаннями керівники центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування зможуть призначати радників на громадських чи інших засадах. А при Кабінеті міністрів створюється Національна рада з питань молоді. Молодь нарешті отримує шанс брати участь у формуванні політики та донести до влади свої бачення. Нацрада формуватиметься на два роки з числа 24 представників. На регіональному та місцевому рівнях передбачено створення молодіжних рад», — пояснює Ірина Борзова.

Важливий пункт закону — створення інфраструктури молодіжної роботи. З’явиться можливість створити більше місць для молодіжної роботи. Запроваджується нове поняття — молодіжний працівник. Це особи, які пройшли навчання за спеціалізованою програмою та можуть фахово здійснювати молодіжну роботу. Передбачено створення молодіжних центрів на Всеукраїнському, обласному та місцевому рівнях. Буде більше центрів, креативних просторів, щоб молодь мала місце для проведення заходів або організації корисного дозвілля, лекцій. Молодіжні «простори» можна буде створювати в бібліотеці або Будинку культури.

«Я хочу подякувати за співпрацю та роботу над законопроектом головним співавторам — народним депутатам Олександру Санченку, Василю Мокану, Івану Крулько, голові Комітету з питань молоді та спорту Андрію Кожем’якіну, міністру молоді та спору Вадиму Гутцайту та молодіжним і дитячим громадським організаціям.

Молодіжна політика більше не буде просто красивим гаслом і порожніми словами. Ми закладаємо такі інструменти, щоб кожна молода людина могла говорити про свої проблеми, а влада — допомагала їх розв’язувати», — каже Ірина Борзова.

Фото Яни ДОБРОНОСОВОЇ.