Йдеться фактично про всі медзаклади Рівненщини, які уклали угоди з Національною службою здоров’я України та отримують фінансування з державного бюджету. На сьогодні загальна сума недофінансування за цими пакетами становить 180 мільйонів гривень. А це передусім кошти на заробітну плату медикам.

Першими недофінансування відчули нековідні лікарні та районні медзаклади. Передбачені угодами обсяги фінансування покривають потребу в середньому на 60—65 відсотків. Найгірша ситуація з фінансуванням фтизіопульмонологічної та психіатричної служб.

Як розповів генеральний директор Рівненського обласного центру психічного здоров’я населення Олег Колбач, на заробітну плату його працівникам цьогоріч не вистачає 3,6 мільйона гривень. Крім того, НСЗУ постійно змінює вимоги до пакетів послуг і, обраховуючи їх фінансування, послуговується некоректними статистичними даними 2020 року, коли галузь медицини працювала в ковідних умовах, скоротивши низку послуг.

Про це під час комісії говорили керівники різних медичних підприємств Рівненщини, які звернулися до Рівненської обласної ради з проханням забезпечити фінансування заробітних плат, комунальних платежів та протипожежних заходів у повному обсязі.

За словами директора Острозької психіатричної лікарні Вадима Бондарчука, cтаном на 1 травня зарплатний борг з боку НСЗУ перед підприємством становить 3,9 мільйона гривень.

— Національна служба здоров’я зобов’язала нас приймати ковідних хворих. Тому ми виплатили заробітну плату за цих пацієнтів, натомість НСЗУ відповідні виплати не зробила. Так утворилася боргова яма. Окрім того, вони постійно змінюють «правила гри», як результат — замість 3 пакетів ми маємо 1. Нині НСЗУ нарахувала нам 2,9 мільйона гривень на заробітну плату на місяць, а потреба — на 800 тисяч гривень більше. Тож на кінець року може виникнути заборгованість у 13 мільйонів, — розповів Вадим Бондарчук.

Заслухавши керівників обласних медзакладів, комісія рекомендувала Рівненській ОДА віднайти в обласному бюджеті необхідний фінансовий ресурс.

Крім того, і депутати, і керівники медичних підприємств мають намір усі ці проблеми озвучити безпосередньо представникам Національної служби здоров’я України.

— Найближчим часом очікуємо на приїзд керівництва НСЗУ та Центру громадського здоров’я МОЗ України на Рівненщину. Тож керівники наших медзакладів напряму озвучать ці проблеми представникам служби здоров’я, а також розкажуть про недосконалі підходи в обрахунках пакетів послуг, які використовує НСЗУ, — підсумував голова постійної комісії Юрій Білик.

Юлія ВАСИЛЕНКО-СЛОБОДЕНЮК, керівник відділу прес-служби Рівненської обласної ради.