У вівторок на вимогу Президента та відповідно до частини восьмої статті 19 Регламенту Верховної Ради відбулося позачергове пленарне засідання парламенту.

Розглянувши сім запропонованих главою держави питань порядку денного, парламентарії ухвалили в цілому законопроекти: про внесення змін до статті 51 Кодексу торговельного мореплавства України (щодо вимог до кваліфікації членів екіпажу, № 3944); про внесення змін до Кодексу про адміністративні правопорушення (щодо окремих питань здійснення габаритно-вагового контролю, № 3743); щодо тимчасових підстав незастосування заходів адміністративного впливу за порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України або виїзду з неї, № 5478; про підвищення пенсій ліквідаторам аварії на ЧАЕС, № 4555. Решту законопроектів підтримано в першому читанні.

Презентуючи законопроект про основи національного спротиву (№ 5557), міністр оборони Андрій Таран (на знімку) зазначив, що Президент України, Верховний Головнокомандувач Збройних Сил України вносить цей документ з метою реалізації положень Закону «Про національну безпеку України» та Стратегії воєнної безпеки. «Прийняття цього законопроекту дасть можливість для розбудови системи територіальної оборони та руху опору, які разом з підготовкою населення до захисту держави створять надійне підґрунтя для протидії агресії ворога», — сказав міністр, додавши, що це сприятиме консолідації всіх сил та нарощуванню спроможності сил безпеки та оборони країни.

Член Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський підкреслив, що створення потужної системи територіальної оборони та руху опору стане потужним чинником стримування для будь-якого потенційного агресора, який має недружні наміри щодо Україна. «Сьогодні ми маємо унікальний шанс створити дієву систему територіальної оборони. Цей день має стати історичним, тому що за сім років війни ми не створили відповідної правової бази», — сказав він, додавши, що проти цього законопроекту можуть голосувати тільки вороги України.

Під час обговорення народний депутат, генерал-лейтенант Михайло Забродський («Європейська солідарність») наголосив, що цей документ справді був потрібен іще вчора, адже реально рух опору і територіальна оборона вже існують. «Наш із вами обов’язок надати відповідну законодавчу базу нашим Збройним Силам, щоб ці дві важливі складові системи безпеки держави продовжували ефективно працювати», — сказав він. Законопроект № 5557 у першому читанні підтримали 318 народних депутатів.

Також у першому читанні 320 голосами «за» підтримано законопроект про внесення змін до статті 1 Закону «Про чисельність Збройних Сил України» (щодо збільшення чисельності Збройних Сил України у зв’язку із прийняттям Закону України «Про основи національного спротиву», № 5558). Міністр оборони поінформував, що ці зміни передбачають створення та забезпечення територіальної оборони Збройних Сил, а також розвитку Сил спеціальних операцій Збройних Сил в інтересах формування руху опору. «Для цього пропонується на законодавчому рівні збільшити чисельність Збройних Сил України на 11 тисяч військовослужбовців, з яких 10 тисяч передаються для Сил територіальної оброни і тисяча — для Сил спеціальних операцій», — повідомив він, додавши, що після ухвалення законопроекту чисельність Збройних Сил не перевищуватиме 261 тисячу осіб, зокрема 215 тисяч військовослужбовців.

Народний депутат Олександр Федієнко («Слуга народу») під час представлення законопроекту про критичну інфраструктуру (№ 5219) підкреслив, що ця проблема актуалізувалася не тільки через розв’язання гібридної війни проти України, а й у зв’язку з посиленням загроз природного та техногенного характеру. За його словами, цей законопроект спрямований на створення державної системи захисту критичної інфраструктури, запровадження єдиних підходів до організації управління об’єктами системи на державному та місцевому рівнях, забезпечення взаємодії та залучення до захисту критичної інфраструктури державних органів, а також суб’єктів господарювання та громадян. У першому читанні законопроект № 5219 підтримали 318 народних депутатів.

Ухвалений 257 голосами в цілому законопроект про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення (щодо окремих питань здійснення габаритно-вагового контролю, № 3743) посилює відповідальність автомобільних перевізників за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм.

Голова Комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин Дмитро Лубінець, презентуючи законопроект про внесення зміни до Прикінцевих положень Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (щодо тимчасових підстав незастосування заходів адміністративного впливу за порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України або виїзду з неї, № 5478), повідомив, що він спрямований на незастосування до громадян України, які проживають на тимчасово окупованих територіях України на період дії карантину або на час блокування діяльності контрольно-пропускних пунктів, штрафів за порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України або виїзду з неї, якщо такі порушення настали з підстав гуманітарного характеру. «Нині через те, що окупаційна влада перекрила КПВВ, люди вимушено, не з власної волі, виїжджають на територію РФ і знову заїжджають на територію України. Проте згідно з нашим законодавством Державна прикордонна служба накладає на них адміністративне стягнення від 1,7 до 5,1 тисячі гривень. Це потрібно усунути, бо зараз починається вступна кампанія, і ми дуже хочемо, щоб наші діти, які проживають на тимчасово окупованих територіях, вступали до українських вишів. Тож цей крок дасть їм та їхнім батькам змогу, приїжджаючи на нашу територію, не отримувати додаткові адміністративні стягнення», — зазначив Д. Лубінець. Законопроект № 5478 в цілому підтримали 292 народні депутати.

Насамкінець парламентарії без обговорення 293 голосами ухвалили в цілому законопроект про внесення змін до Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (щодо підвищення рівня пенсійного забезпечення окремих категорій осіб, № 4555). Документ передбачає, що розміри пенсії з інвалідності, яка настала внаслідок каліцтва чи захворювання через Чорнобильську катастрофу, не можуть бути нижчі: для І групи інвалідності — 6 тисяч гривень; для ІІ групи інвалідності — 4,8 тисячі гривень; для ІІІ групи інвалідності — 3,7 тисячі гривень; для дітей з інвалідністю — 3,7 тисячі гривень.

Оскільки цей законопроект має набрати чинності з 1 липня 2021 року, то парламентарії підтримали пропозицію про надання дозволу Голові Верховної Ради України невідкладно підписати цей законопроект.

Фото Андрія НЕСТЕРЕНКА.