Діаметр стовбура цих ясенів-велетнів — майже півтора метра.

Це дерево, як і дуб, заслуговує на нашу увагу і пошану. І не лише в піснях.

Є такий ліс, що аж душа радіє

У попередньому матеріалі «Ліс — ровесник незалежності», надрукованому в «Голосі України» 17 липня, йшлося про Павлівське лісництво Володимир-Волинського лісгоспу, зокрема, про плантації дуба, посаджені вікопомного 1991 року. Керівник лісництва «Заслужений лісівник України» Микола Конон, за плечима якого 43 роки роботи в галузі, зізнався, що дуб —  його улюблене дерево, а ще він поважає сосну.

Про ще одну цінну породу, яка може позмагатися з дубом і сосною, ясен, пригадали, коли того ж дня перемістилися з Павлівського в Устилузьке лісництво, яке, за інформацією головного лісничого Володимир-Волинського лісгоспу Миколи Іваницького, представлене до конкурсу «Краще лісництво Волинської області». Цікаво, що очолює його син (на жаль, уже покійного) багаторічного керівника Павлівського лісництва Анатолія Войтюка — Юрій.

— Після закінчення школи недовго працював у Павлівці лісорубом, — пригадує Юрій Войтюк. — Вступив до Львівського лісотехнічного інституту. У 1996 році закінчив уже університет (змінився статус вишу) і працював старшим майстром Павлівського лісництва. Через рік перевели помічником лісничого в Стенжаричівське лісництво. Пропрацював там більше року, а 23 лютого 1998-го мене призначили вперше в Устилуг лісничим. Потім був у Стенжаричах лісничим. Зараз знову в Устилузі. Площа лісництва становить 4 355 гектарів. В основному це середньовікові ліси. Цього року посадили 9,3 гектара лісових культур і гектар новорічної ялинки. Вже проведено догляд за лісовими культурами на 90 гектарах, створено і відновлено 45 кілометрів мінералізованих смуг. У нас, як і в Павлівці, переважають дубові насадження, сосна — на другому місці. Кожного року заготовляємо насіння деревних порід. Цього року зібрали тонну соснових шишок, 500 кілограмів жолудів дуба черешчатого, 100 кілограмів жолудів дуба червоного, а також насіння таких декоративних порід, як липа, клен. Приємно заїхати на ті площі, які ти садив. Є такий хороший ліс, що аж душа радіє. Маю двох синів. Старший Анатолій перейшов на третій курс Шацького лісового коледжу. Молодший Роман закінчив дев’ять класів. Ще трохи вагається. Він більш схильний до механізації. Тож ще не знаємо, чи піде шляхом дідуся і батька, чи ні.

Лісничий Устилузького лісництва Юрій Войтюк з честю  продовжує сімейні традиції.

Чимало цікавого чекало нас і на території самого лісництва. Зокрема, фазанарій, в якому утримується 20 фазанів восьми порід і два павича: самець і самочка. Хоча птахів уже значно більше, оскільки в інкубаторі вилупилося маленькі фазанята. В лісництві їх підгодують і випустять у природу. Загалом зібрали 120 яєць. Мають у лісництві також пасіку на 15 бджолосімей.

Не порожньо і в лісі, там водяться лосі, кабани, олені, козулі, лисиці, бобри. До останніх у лісівників претензії: бобри загачують меліоративні канали, піднімають ґрунтові води, ліс починає підтоплювати.

Показали нам і кімнату, де зберігається пожежний інвентар: сокири, бензо- і ручні пили, відра, гумові збивачі вогню, костюми, чоботи... А потужна техніка зосереджена в лісгоспі.

Вразила і озеленена справжніми майстрами територія, а також посаджений цього року дендропарк з 90 породами дерев і чагарників. Колись багаторічний керівник лісівників Волині (на жаль, уже покійний) Дмитро Телішевський казав, що красивішою за лісництво в селі може бути лише церква. В Устилузі, хоч він і містечко, навряд чи знайдеш щось ошатніше за місцеве лісництво.

Пожежний інвентар в лісництві завжди напоготові.

Що посадиш,те і матимеш

Особливою його прикрасою і гордістю є два старезні ясени-велетні, які стоять як вартові біля входу в лісництво. Посаджені вони ще 1861 року на честь звільнення від кріпацтва. Таких дерев в Устилузі вздовж тракту від Західного Бугу на Володимир-Волинський росло кілька десятків, залишилися лише ці.

Саме збережені з ХІХ століття ясени повернули нас на тему насінництва. Оскільки як і люди, дерева теж мають свою спадковість, то від красивих і струнких ясенів, є більше шансів отримати такі ж дерева-красені, як від приземкуватих і корячкуватитих. Згадали, що деревина ясена за основними якісними показниками не поступається, а за деякими параметрами навіть переважає дубову. Має красиву текстуру, надзвичайно міцна, гнучка, тверда, в’язка, еластична і пружна, мало жолобиться і розтріскується, добре полірується. З давніх часів з ясена робили весла, бойові палиці, луки і древка стріл, владичі посохи, посуд, колісні ободи і спиці. Тепер з ясена виготовляють паркет, фанеру, музичні інструменти, різні сувеніри та художні вироби. Використовується його деревина в токарній і столярній справі, машино-, літако- і суднобудуванні та інших галузях. Нарости, які утворюються на стовбурах ясена, так звані капи, мають надзвичайно красиву текстуру. Саме з них виготовляють найцінніші сувеніри і художні вироби... Меблі, зроблені з ясена або оздоблені ясеневим шпоном, дуже красиві.

Ясен у молодому віці росте порівняно швидко. Проте за вимогливістю до родючих ґрунтів, їх вологості займає серед деревних порід перше місце. Навіть в дібровах росте лише на найкращих грунтах. Світлої пам’яті видатний вчений-лісівник академік Петро Погребняк писав: «Ясен ясеню вовк», маючи на увазі, що між ними існує жорстока внутрішньовидова боротьба.

Ось чому в Україні практично немає чистих ясеневих деревостанів природного походження. Ліси Устилузького лісництва, родючість ґрунтів яких переважно висока, підходять для вирощування ясена, принаймні не як основної, а як супутньої деревної породи.

А ось чи варто збирати насіння з таких патріархів, які ростуть в Устилузі? Пригадалося, що на пустирищі біля «Лесиного» ясена в Луцьку, де колись був будинок, в якому нібито жили Косачі, не знайшли жодного молодого деревця, яке  могли б посадити на місці поваленого торік буревієм. Як то кажуть, кожному віку, навіть дерева, своє призначення.

Говорили і про відповідальність лісівників, які збирають жолуді і шишки на насіння. Якщо вони взяті з покручених, малорослих дерев, то це недбальство дорого коштуватиме лісівникам: чиєсь якось-будько виявиться лише через багато років.

Оскільки наша розмова в основному точилася довкола дубів, сосен і ясенів, головний лісничий Микола Іваницький, вирішив зробити уточнення.

— Вік головного користування вільхи і берези 61 рік, дуба — понад сто років. — зауважив він. — Тобто доки наступить вік головного користування дуба, то за цей період ці породи можуть дати майже два обороти. Фанери з вільхи і берези також високо цінуються на ринку. До того ж відновлення вільхи відбувається природнім шляхом. Вона має дуже інтенсивну енергію росту і відновлюється паростками. Щодо порід, то в лісгоспі 40 відсотків площі займає дуб, 40 — сосна і 20 — інші породи (осика, ясен, ялина, береза, вільха).

Володимир-Волинський лісгосп один із найстаріших в області. Але за своїми підходами до справи — один з найпрогресивніших, зокрема це стосується обліку деревини. Тут роблять все, аби не допустити її розкрадання, мати постійну чітку картину, що відбувається на лісосіках і складах підприємства. Але про це іншим разом.

Устилуг.

Волинська область.

Фото автора.