Позачергове засідання 8 вересня

На вимогу 153 народних депутатів учора відбулося позачергове засідання, під час якого було розглянуто проект постанови про Звернення Верховної Ради України до Конгресу Сполучених Штатів Америки щодо надання Україні двостороннього статусу основного союзника Сполучених Штатів Америки поза НАТО (MNNA) (№ 5380).

У документі, поданому народним депутатом Олексієм Гончаренком («Європейська солідарність») ще у квітні поточного року, зазначається: «Знаходження України у «сірій зоні» міжнародної безпеки, порушення Російською Федерацією чинних безпекових міжнародних законодавчих актів загрожуватимуть кожному європейцеві, а, враховуючи ядерний шантаж керівництва РФ — і всьому світу. Така загроза залишатиметься до моменту встановлення нових правил, підсилених волею націй і урядів вільного світу. Важливою складовою відповіді на такий глобальний виклик може бути поглиблення двостороннього партнерства між Україною та США. У міжнародній політиці існує досвід такого партнерства — Основний союзник США поза НАТО. Цей статус надано як державам, які перебувають у стані миру, таким, як Австралія, Нова Зеландія чи Японія, так і державам, що перебувають під загрозою воєнних дій, як Південна Корея, Афганістан чи Ізраїль», — йдеться у документі.

Доповідаючи проект постанови, О. Гончаренко зауважив: «Сьогодні наш головний виклик — це безпека. Безумовно, нашою стратегічною відповіддю на нього є членство в НАТО і ми до цього йдемо. Це принципово. Але також очевидно, що завтра-післязавтра або через рік-два ми не станемо членами НАТО. У середньостроковій перспективі наша відповідь на виклики безпеки — це НАТО. А в короткостроковій перспективі ми маємо перейти від статусу стратегічного партнера США до статусу союзника США. Бо всім очевидно, що цей статус є вищим. І цей статус дає набагато більше. Він, наприклад, дає можливість розміщувати на території країни-союзника США військовий контингент. Звичайно, за згоди цієї країни», — наголосив він, додавши, що якби нині американські морпіхи були в Маріуполі, а американський есмінець в Одесі, Путін не поліз би до нас.

За словами голови Комітету з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександра Мережка, цей проект постанови не отримав необхідної кількості голосів на комітеті. А в сесійній залі лунали аргументи і на користь, і проти ухвалення документа.

Зрештою, перед голосуванням Голова Верховної Ради Дмитро Разумков зауважив: «Ви чули позицію комітету і застереження Міністерства зовнішніх справ і посольства, які також були публічно зазначені». Після цього на підтримку проекту постанови було віддано лише 24 голоси.

Нагадаємо, напередодні засідання Посол України у США Оксана Маркарова застерегла народних депутатів від намірів ухвалити таке звернення. Про це вона написала на своїй сторінці у Фейсбуці. «MNNA — статус для країн, які не планують (не можуть) у силу політичних чи географічних причин вступити в НАТО. Це точно не про нас», — наголосила вона, зауваживши, що Україна вже має статус Партнера з розширеними можливостями (EOP) НАТО, і він надає великі можливості для посиленої співпраці з Альянсом, покращення взаємосумісності і розбудови спроможності сил.

У свою чергу віце-прем’єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина також назвала ініціативу народних депутатів «недоречною і несвоєчасною». Про це вона написала у Фейсбуці, зауваживши, що «з точки зору іміджу країни така ініціатива, за лічені дні після зустрічі двох лідерів, виглядає як свідома і недалекоглядна політична диверсія».

Перед розглядом цієї постанови зі спільною заявою виступили Ярослав Железняк («Голос»), Єлизавета Ясько («Слуга народу») та Ахтем Чийгоз («Європейська солідарність»), які закликали колег підтримати проект постанови, у якій засуджується окупація Криму та політичні репресії окупанта і яка містить звернення від імені парламенту України до ООН, ОБСЄ, РЄ, НАТО та інших міжнародних партнерів з проханням підтримати нас у нашій боротьбі та виконати декларацію, підписану на Кримській платформі 23 серпня. «Ця постанова має символічний номер — 007. Сподіваємося, що наші міжнародні партнери також діятимуть рішуче, як відомий агент з фільму», — зазначив Я. Железняк.

Фото Андрія Нестеренка