Після переговорів Володимира Путіна й Олександра Лукашенка, на яких було узгоджено «союзні програми» інтеграції РФ і Білорусі, Путін заявив про «будівництво єдиного оборонного простору». Експерти розглядають їх як один із основних кроків до поглинання суверенітету Білорусі Росією. Керівництво Збройних Сил України заявляло, що ці навчання потенційно становлять загрозу для країни.

У чому особливість навчань «Захід-2021» та чим вони небезпечні для України? Про це розповів представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України генерал-майор Вадим Скібіцький в інтерв’ю «Армія FM»:

«Офіційно Росія і Білорусь оголосили про полігони, на яких відбудеться показова частина цих навчань. За нашими даними, «Захід-2021» почалися ще в червні і їм передувала значна підготовка на різних рівнях. А вже 10—16 вересня триватиме показова фаза із залученням вищого державного та військового керівництва. На території Росії охоплено 9 полігонів, у Білорусі — 4. Цьогоріч особливістю є те, що російські війська, безпосередньо підрозділи 1-ї танкової армії західного військового округу РФ, були перекинуті на два білоруські полігони заздалегідь — «Обуз-Лісновський» і «Брестський». Щодо російських навчальних центрів, то це полігон «Муліне». Також використовується російський полігон «Ашулук», де тренуються війська ППО, та «Сари-Шаган» на території Казахстану, де зосереджені артилерійські та ракетні війська Росії та Білорусі.

Щороку під час таких навчань відпрацьовуються елементи системи управління і взаємодії. Цього разу Росією та Білоруссю будуть опрацьовані елементи оперативної сумісності підрозділів, також питання єдиної системи ППО. Ще один напрям — швидке нарощування угруповання російських військ на території Білорусі завдяки передислокації з європейської частини Росії. Цьогорічне навчання характерне значним пересуванням військ, починаючи з березня—квітня, коли перекидалися потужні підрозділи, зокрема з центральної частини Росії, до наших кордонів. Це свідчить про те, що Росія активно відпрацьовує питання створення угруповань, пересування резервів. Ми бачимо, що здійснюють відпрацювання нормативів щодо перекидання і скорочують час, також вивчають можливі райони майбутніх бойових дій і проводять злагодження підрозділів саме завдяки виконанню елементів, які притаманні вже операціям у реальних бойових умовах.

Будь-яке нарощування російських військ біля наших кордонів підвищує рівень воєнної загрози для нашої держави. Нині Головне управління розвідки відзначає окремі елементи розгортання системи управління, водночас ми не бачимо ознак створення потужних наступальних угруповань, але не відкидаємо цього.

Ми вже озвучували факти, що під час навчань «Захід-2013» фактично відпрацьовувався сценарій захоплення східних регіонів нашої держави. Нині Росія справді наростила свої угруповання, відбувається формування спільного навчально-бойового центру на території Білорусі. Ще два будуть створені на території РФ. Тож, найімовірніше, білоруський центр буде використовуватися для постійної присутності там російських військ. Ми відстежуємо усі заходи з боку Росії та Білорусі, щоб на ранньому етапі побачити розвідувальні ознаки ескалації напруженості, якщо це буде. Провокації можуть бути цілеспрямовані, а можуть трапитися інциденти під час відпрацювання тактичних епізодів. Наприклад, снаряд може вилетіти за межі полігона чи літак може втратити керування. Тому ми контролюємо і повітряний простір, і кордон. Ми відпрацювали сценарії можливих дій угруповань Росії та Білорусі. На всі ці сценарії є план дій наших військ».

За офіційними даними, наданими в ОБСЄ, у навчаннях «Захід-2021» задіяно майже 14 тисяч військовослужбовців, 500 бойових броньованих машин, 300 танків, понад 100 артсистем і РСЗВ, 35 бойових літаків.

Фото: stopcor.org