Жодну іншу українську пісню не виконують так часто, як «Щедрик». Останнім часом цю мелодію визнано символом Різдва у цілому християнському світі, хоча на Батьківщині, тобто у нас, її виконують на Василя.
Історія цієї щедрівки сягає язичницьких часів, коли новий рік святкували навесні. Це пояснює, звідки взялася у середині січня ластівка, яка летить до нас, і чому вона «стала собі щебетати». Утім, «Щедрик» так би й лишився однією з наших численних колядок та щедрівок з багатою історією, якби не композитор Микола Леонтович. Прадавня мелодія, яка нагадує ритм серцебиття, настільки йому сподобалася, що він узявся її аранжувати. І працював над цим ледь не все своє життя. Першу редакцію аранжування, здавалося б, простої мелодії «Щедрика» композитор оприлюднив до 1901—1902 рр., другу — 1906—1908 рр., третю — 1914 р., четверту — 1916 р., і нарешті, п’яту(!) — 1919 р. Уперше щедрівку в обробці Леонтовича і під його диригуванням виконав хор Київського університету 1916 року. Пісня стала музичною сенсацією, а про самого композитора захоплено казали: «Леонтович простеньку мелодію розгорне на широку картину з безліччю найрізноманітніших фарб».
Та всесвітня слава «Щедрика» почалася 1921 року, коли різдвяну пісню виконав український хор під керівництвом Олександра Кошиця у відомому нью-йоркському «Карнегі-Холі». Американцям вона сподобалась не менше ніж киянам, її почали виконувати й інші колективи. 1936 року американець українського походження Пітер Вільговський, який працював на радіо NBC, створив англійську версію «Щедрика». Пісня нагадувала Вільговському передзвін, і він зафіксував цей образ у віршах, назвавши її «Колядка дзвоників». І досі за океаном цей твір лунає саме як колядка на Різдво. Мелодія стала невід’ємним атрибутом цього зимового свята. Вона прикрасила такі хіти Голівуда, як «Один вдома», «Гаррі Поттер» та «Міцний горішок». «Колядка дзвоників» широко використовується в рекламі, а її гумористичні версії фігурували в багатьох заокеанських телесеріалах.
На початку 2015-го видання «Drohobyczer Zeіtung» визначило 17 кращих виконань «Щедрика» у світі — від класики до рок-творів. Сюди потрапили вільнюський хор «Bel Canto», який виконав пісню на підтримку Євромайдану у грудні 2013-го; баскетболісти NBA, які «заспівали» щедрівку ударами м’ячів; американський підліток Кент Дженкінс, котрий зіграв її на виготовленому власноруч із водопровідних труб духовому інструменті; відзначено у рейтингу й виконання пісні такими відомими гуртами, як «Металіка» й «Оріон Рейн» та ін. В Україні відомий кожному «Щедрик» у найрізноманітнішому виконанні зазвучить вже за тиждень.