Національна спілка краєзнавців України активно долучилася до загальнодержавних ювілейних Шевченківських акцій і водночас ініціювала низку своїх. Так, згідно з рішенням президії правління від 30 вересня 2012 року та 18 лютого 2013 року започатковано підготовку ілюстрованої публіцистично-документальної книги «Краєзнавча Шевченкіана України». На основі зібраних та опрацьованих регіональними організаціями спілки документів і матеріалів у книзі вперше в єдиному комплексі розглядатиметься краєзнавчий аспект шевченківської теми у всеукраїнському контексті. Читачі зможуть пройти місцями, де побував Кобзар, поринути у середовище його спілкування і творчості, відкрити для себе присутність Тараса у всіх аспектах народної пам’яті. До видання має увійти 26 нарисів, що їх підготують дослідники з усіх областей, Криму, Києва та Севастополя.
В якому стані підготовка цієї книги? Про це і йшлося на черговому пленумі правління спілки. Відзначалося, що на початок листопада цього року надійшли матеріали з 17 регіонів. Проте лише 11 з них становлять добру основу майбутніх нарисів і за певного доопрацювання можуть бути рекомендовані до друку (Хмельницька, Тернопільська, Луганська, Вінницька, Луцька, Черкаська, Запорізька, Одеська, Дніпропетровська області, АР Крим, Київ). Решта матеріалів не повною мірою відповідають концепції книги і рекомендаціям президії правління спілки. На жаль, трапляються безсистемно підібрані і розрізненні матеріали, які по суті є формальними відписками. А деякі обласні організації досі не включилися у роботу (Закарпатська, Харківська, Львівська, Чернівецька, Полтавська, Миколаївська, Рівненська, Чернігівська області).
Разом з тим голова Національної спілки краєзнавців України, член-кореспондент НАН України Олександр Реєнт, керівники кількох обласних організацій перелічували низку інших заходів, що проводяться в регіонах для гідного вшанування ювілею Шевченка. І якщо в деяких областях ця робота кипить, то, приміром, у Донецькій її досі не розпочато, хоча є відповідний план облдержадміністрації.
На пленумі було вручено відзнаки лауреатів щорічної премії імені Дмитра Яворницького Національної спілки краєзнавців України 2013 року. Їх отримали ректор Національного педуніверситету ім. М. Драгоманова Віктор Андрущенко, ректор Харківського національного університету ім. В. Каразіна Віль Бакіров, завідувач кафедри історії України Черкаського державного технологічного університету Микола Бушин, голова правління Івано-Франківської обласної організації краєзнавців Михайло Косило, професор кафедри історії та політичної теорії Національного гірничого університету (Дніпропетровськ) Ганна Швидько.
Київ.