У сесійній залі Українського Парламенту виступив Голова Асамблеї Республіки Португалія Аугушт Ернешту Сантуш Сілва (на знімку). «Настав час підтримати Україну, надавши їй необхідну зброю та обладнання для захисту. І коли агресор, як це робить росія, свідомо обирає як ціль мирне населення, бомбардує міста, житлові квартали, школи та лікарні, скоює воєнні злочини, міжнародна спільнота має діяти так, щоб притягнути винних до відповідальності», — сказав він, звертаючись до Українського Парламенту.

Голова Асамблеї Республіки Португалія особливо наголосив, що війна в Україні стосується всієї Європи, тому ми не можемо дозволити логіці імперіалістичної експансії знову поставити Європу на межу насильства. «Європейська та атлантична єдність необхідна для захисту міжнародного права, миру, наших громадян і міжнародного порядку, заснованому на правилах, де здоровий глузд панує над силою. Ми хочемо миру в Україні. Миру можна досягти, лише припинивши російську військову агресію. І безумовно шляхом виведення окупаційних сил з усієї території України», — підкреслив Аугушт Ернешту Сантуш Сілва.

Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук висловив вдячність Голові Асамблеї Республіки Португалія Аугушту Ернешту Сантушу Сілві за виступ у сесійній залі та за потужні слова підтримки України та Українського народу.

Народні депутати 294 голосами підтримали проект постанови «Про Звернення Верховної Ради України до парламентів та урядів іноземних держав, міжнародних організацій та їх міжпарламентських асамблей щодо засудження вчинених російською федерацією злочинів примусової депортації українських дітей» (№ 9267).

Її співавтори, Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук, Перший заступник та заступниця голови парламенту Олександр Корнієнко і Олена Кондратюк, інші народні депутати наголошують, що вже понад дев’ять років триває збройна агресія росії проти України, яка з 24 лютого 2022 року набула характеру повномасштабного збройного вторгнення російської федерації в Україну.

Серед усіх злочинів, вчинених державою-окупантом, особливо жахають злочини проти українських дітей. Зокрема, згідно з даними державного порталу «Діти війни», за час повномасштабної збройної агресії російської федерації проти України загинуло 470 дітей, 948 поранені, 408 дітей вважаються зниклими безвісти. Майже 20 тисяч дітей були примусово депортовані на територію рф з тимчасово окупованих територій України або територій, які перебували під російською окупацією.
Такі дії російської федерації щодо українських дітей однозначно свідчать про спланований, заздалегідь прорахований процес примусової депортації дітей з України з метою їхнього ідеологічного перевиховання, асиміляції з російським населенням і використання в інтересах держави-агресора.

«Діти з тимчасово окупованих територій України масово вивозяться російською стороною з 2014 року. На території російської федерації та тимчасово окупованих Автономної Республіки Крим і міста Севастополя створено щонайменше 43 табори. Українських дітей вивозять нібито на відпочинок та оздоровлення, але насправді насильно утримують, не дозволяючи повернутися до батьків або законних опікунів та нав’язуючи їм ідеологію рашизму. За спрощеною процедурою дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, нав’язують усупереч їхній волі російське громадянство без отримання на це згоди їхніх законних опікунів», — йдеться у зверненні та підкреслюється, що рф не надає списків депортованих дітей та відмовляється вести переговори щодо напрацювання механізмів їх повернення. Через такі дії рф з початку повномасштабної збройної агресії до України вдалося повернути лише 361 дитину.

«Депортація груп населення, незалежно від мотивів, заборонена Женевською конвенцією про захист цивільного населення під час війни від 1949 року, учасницею якої є російська федерація, та є воєнним злочином. Насильницька передача дітей з однієї людської групи в іншу з наміром знищити, повністю або частково, національну, етнічну, расову або релігійну групу вважається злочином геноциду відповідно до статті ІІ Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього від 1948 року», — наголошує Верховна Рада України та закликає парламенти і уряди іноземних держав, міжнародні організацій та їх міжпарламентські асамблеї сприяти ухваленню документів з метою засудження злочинів російської федерації щодо здійснення примусової депортації українських дітей.

Верховна Рада підтримала в першому читанні проект закону про внесення змін до розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо джерел оплати послуг з доставки пенсій та виплати допомоги на поховання (№ 9078), що передбачає звільнення бюджету Пенсійного фонду України від невластивих видатків та унормовує питання оплати послуг із доставки пенсій та допомоги на поховання.

У першому читанні підтримано й законопроект про внесення змін до деяких законів України щодо визначення категорій осіб, які визнаються особами з інвалідністю внаслідок війни та членами сімей загиблих Захисників і Захисниць України, а також надання їм соціальних гарантій (№ 9110), який покликаний створити сприятливіші умови для забезпечення прав та інтересів Захисників та Захисниць України, а також членів їх сімей, забезпечивши надання їм статусу осіб з інвалідністю внаслідок війни або статусу сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України.

У цілому ухвалено законопроект про внесення змін до статті 26 Закону «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо розширення підстав звільнення з військової служби деяких категорій громадян в період воєнного стану (№ 8009), який розроблено з метою забезпечення права на звільнення з військової служби під час воєнного стану військовослужбовцям, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, та військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом, у випадку якщо їхні близькі родичі загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації. Так буде досягнуто рівності між особами, які вже є військовозобов’язаними, та особами, які на вказаній вище підставі не підлягають призову на військову службу під час мобілізації відповідно до положень статті 23 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Поки що у першому читанні підтримано законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань (№ 8313), який, зокрема, передбачає 60 днів відпустки для військових у разі демобілізації та надає працівникам право на грошову компенсацію за всі не використані ними дні щорічної відпустки у разі їх призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Народні депутати підтримали проект постанови про вихід Верховної Ради України з Угоди про Міжпарламентську Асамблею держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав (№ 9202).

Більше — у наступному номері газети.

Фото Андрія НЕСТЕРЕНКА.

Більше фото тут.

 

Виступ Голови Асамблеї Португальської Республіки Аугушту Ернешту Сантуш Сілви у Верховній Раді України 3 травня 2023 року

Шановний пане Голово Верховної Ради України! Пане Руслане Стефанчук!

Шановні друзі, пані й панове українські депутати!

Я дякую вам за те, що запросили відвідати Україну. Від себе особисто, від нашого Парламенту, від членів нашої делегації хочу сказати, що ми тут маємо представників від кількох політичних португальських партій – соціалісти, соціал-демократи, ліберали. І я хочу подякувати за нагоду зустрітися з Володимиром Зеленським – нашим героєм, українським Президентом, і з Прем'єр-міністром України Денисом Шмигалем. І я маю превелику честь звертатися сьогодні до пленарного засідання Верховної Ради.

Наша делегація має особливу мету: висловити глибоку солідарність португальського народу з українцями, підтверджуючи те, що Португалія цілковито підтримує українську боротьбу проти свого ворога, безжального ворога, що зазіхає на невід'ємне право українців мати свою землю, свою територію.

24 лютого 2022 року наш Уряд, наш Парламент, наш Президент Республіки висловили одностайно засудження агресії з боку російської федерації і підтвердили засади ООН і хартії цього органу, цілковито відкидаючи будь-який намір змінити кордони європейських держав силоміць. І ми, безумовно, підтверджуємо і підтримуємо право України боронитися законним чином. Ми вітаємо українських переміщених осіб і підтримуємо санкції проти тих, хто відповідає за навалу, і також вимагаємо припинення збройної агресії та виведення всіх військ з усіх окупованих українських територій.

Від самого початку агресії португальський Парламент висловлював свою солідарність з Українським народом і його керівництвом багато разів. Ми пригадуємо сесію у квітні 2022 року з Президентом Зеленським. Ми мали також відеоконференцію у травні 2022 року з паном Русланом, Головою Верховної Ради України. І 24 лютого ми мали пленарні дебати з приводу війни проти України і висловили вже тоді нашу цілковиту підтримку Українському народові і наш осуд російської агресії. І також відповідні комітети португальського Парламенту, і португальсько-українська група проводили численні заходи під приводом українського посольства в нашій столиці із українською громадою, що перебуває в Португалії.

Пане Президенте! Пані і панове! Пане Голово!

Це жах, коли одна сторона провокує іншу сторону, яка має не просто право, а і обов'язок оборонитися зі зброєю. Отже, настав час підтримувати Україну, потрібне військове спорядження і інші засоби для оборони країни, коли агресор, як от росія, умисно цілить в цивільних, бомбардує міста, житлові квартали, школи й лікарні, скоюючи воєнні злочини. Міжнародна громада має діяти, щоби притягнути винних до суду, до відповідальності.

Війна в Україні стосується всієї Європи. Ми не можемо дозволите, щоб логіка імперіалістської експансії знову затягнула Європу у прірву безладдя. Ми вважаємо, що треба боронити міжнародне право, мир наших громадян, щоб забезпечити світовий лад на підставі правил і доброго розуму, а не сили.

Ми хочемо миру в Україні, миру, що може настати тільки через припинення російської військової агресії і безумовного виведення всіх російських військ з усіх окупованих українських територій. (Оплески)

Пане Голово, шановні друзі!

Як парламентарі, ми маємо також відігравати дуже важливу роль, приділяючи пильну увагу політичній риториці, що йде від кремля. Незаконні наративи дуже небезпечні і їх треба заперечити. Те, що росія заявляє якесь історичне право на те, що колись належало до території під домінуванням колишньої російської імперії, ця ідея є неправдива, хибна і неприйнятна для нас цілковито.

Думка про те, що кінець СРСР, я тут цитую Путіна, «це була найбільша геополітична катастрофа ХХ століття», є хибною, ми не можемо цього прийняти.

Навпаки, розпад Радянського Союзу дав свободу від утисків і дав змогу мирного переходу до демократії для багатьох  націй і мільйонів людей, розширення НАТО — оборонного Альянсу. І сама думка про те, що це становить якусь загрозу москві, є хибна і неприйнятна.

Твердження про те, що українська дорога до Європи становить будь-яке порушення рівноваги у Східній Європі — хибна і неприйнятна річ. Навпаки, це репрезентує український європейський шлях, що відбиває бажання, волю Українського народу, європейські сподівання цієї нації: сподівання на правовладдя, соціальну єдність, мир, спільну працю, безпеку, сфери чи царини впливу.

Твердження про те, що наддержави мають право впливати на своїх сусідів і утискати їх, для ХХІ століття річ неприйнятна і хибна. Всі ультранаціоналістичні доктрини про те, що треба битися до кінця і нищити ворога, – хибні і неприйнятні. Нам потрібні правила для того, щоб нації могли спільно працювати на підставі міжнародного права, людських прав. І путінське твердження, що він має якусь місію для того, щоб зберігати релігійні традиції і боротися з якоюсь моральною деградацією Заходу, — це хибна і неприйнятна річ для всіх нас. Навпаки, вільні держави, плюралістичні суспільства, космополітична культура, ліберальні демократії — це найліпший захист для окремих осіб, для їхніх вірувань, традицій і переконань.

Пане Голово, пані і панове!

Португалія і Україна — це дві країни-посестри, дуже близькі в європейській своїй і західній долі. Ми маємо превелике зближення між нашими народами, тому що велика українська громада живе в Португалії, говорячи двома мовами — українською й португальською.

Тепер наші зв'язки стали іще міцнішими, відколи Україна почала свою дорогу до вступу до Європейського Союзу. Португалія цілковито підтримує цей процес і розглядає Європейський Союз як те місце, де мають відбутися реформи, щоб дати відповідь на динаміку розширення Союзу. Ми міцніємо і зростаємо у спільній праці між Україною і НАТО, де Португалія  — одна з країн-засновниць, і ця робота посилюється.

Насамкінець зазначу: вважаю, що португальська дипломатія може додати якісного змісту до міжнародної підтримки нашої спільної боротьби. Коаліція країн, що політично і дипломатично підтримують Україну, засуджуючи російську агресію без усяких застережень, — це, на щастя, дуже широка коаліція. Але нам і далі потрібно її розширювати, сприяти діалогові між країнами так званого Глобального Півдня, а саме – Африки й Латинської Америки.

Ці країни Африки і Латинської Америки — також жертви економічного і соціального наслідку цієї війни, але інколи вони сприймають події не так, як слід сприймати. Вони іноді вважають, що це далекі європейські справи. Ми маємо близькі тісні стосунки з Африкою і з Латинською Америкою. Португалія може таким чином допомогти вам у зближенні з цими країнами для спільної боротьби за незалежність вашої країни, її територіальну цілісність. І Португалія саме це і робить.

І ось що Португалія і далі робитиме. Для того, щоб з'ясувати це, треба сказати, що українські кордони сьогодні — це країни свободи, безпеки і миру для всього світу. Португалія підтримує Україну! (Оплески)

Міцна дружба між Португалією і Україною.

Слава Україні! (Оплески)

Прес-служба Апарату Верховної Ради України