17 травня 2024 року Комітет з питань економічного розвитку на своєму засіданні ухвалив рішення про підтримку у першому читанні законопроєкту про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо підвищення ефективності розпорядження державним та комунальним майном та процесів відновлення (реєстр. № 11069).

Законопроєкт має удосконалити чинне регулювання приватизації, впровадити прозорі механізми відновлення, змінити підхід до передачі орендарям у власність орендованих об’єктів — з непрозоро прямого викупу на викуп з переважним правом на електронному аукціоні.

«На жаль, неодноразово правоохоронці викривали випадки вимагання хабарів органами місцевого самоврядування від орендаря комунального майна. Таке «вирішення справи» позбавляє місцевий бюджет надходжень, а малих підприємців — можливості спокійно вести бізнес. Як і випадки, коли орендодавці входили у змову з орендарями і передавали у викуп об’єкт за неприйнятно низькою ціною. Проєкт Закону України забезпечить захист добросовісного орендаря, який вклав зусилля у ремонт, перебудову та інші необхідні покращення в орендованих будівлях, і при цьому унеможливить схеми з неконкурентного прямого викупу державної і комунальної власності», — наголошує ініціатор законопроєкту, заступник Голови Комітету Олексій Мовчан.

Окрім норм про викуп орендованого майна, ініціатори законопроєкту пропонують:

- удосконалити підхід до визначення розміру гарантійних внесків при продажу об’єктів малої приватизації з метою попередження зриву аукціонів;

- усунути корупційні схеми привласнення державних та комунальних земель для будівництва, вибору забудовників через участь в електронних торгах;

- узгодити законодавство України щодо питань розподілу гарантійних внесків переможців аукціону, що не виконали вимоги законодавства.

Народні депутати України — члени Комітету з питань економічного розвитку ухвалили рішення рекомендувати Верховній Раді України включити його до порядку денного сесії Верховної Ради України та за результатами розгляду у першому читанні прийняти за основу з подальшим доопрацюванням відповідно до частини першої статті 116 Регламенту Верховної Ради України.

Прес-служба Апарату Верховної Ради України.