Комітет Верховної Ради України з питань молоді і спорту підтримав проєкт Закону України про внесення змін до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (реєстр. № 11379); пропонується внести зміну до частини п’ятої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», де передбачити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації до досягнення 25-річного віку військовозобов’язаним, які були визнані непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» № 3633-IX від 11.04.2024 року, в разі визнання їх придатними до військової служби.
Народні депутати — члени Комітету з питань молоді і спорту зазначили, що внесення таких змін викликане наявністю колізії у законодавстві, що виникла після ухвалення останніх змін до Законів України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та «Про військовий обов’язок і військову службу».
Також було зазначено, що Законом про посилення мобілізації, що набув чинності 18 травня цього року, статтю 37 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» було викладено в новій редакції, де було зазначено, що громадяни, придатні до військової служби, віком до 25 років підлягають взяттю на військовий облік призовників. Згідно з прикінцевими та перехідними положеннями Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» про скасування статусу обмежено придатних вищезазначені громадяни підлягають повторному медичному огляду з метою визначення придатності до військової служби.
Однак порядку зняття раніше визнаних обмежено придатними чоловіків до 25 років з обліку військовозобов’язаних і взяття на облік призовників немає. З урахуванням змін у переліку хвороб для визначення ступеня придатності, більшість з таких чоловіків після проходження огляду будуть визнані придатними до військової служби.
Ця колізія призвела до того, що чоловіки, яким не виповнилося 25 років та які не проходили військову службу чи військову кафедру, але були свого часу визнані обмежено придатними, можуть бути мобілізовані.
У підсумку виникають ситуації, коли після перевірки документів працівниками ТЦК і СП мобілізуються хворі чоловіки молодше 25 років, які раніше були визнані обмежено придатними, а їх здорові однолітки не підлягають мобілізації.
Під час обговорення законопроєкту на засіданні Комітету народні депутати — члени Комітету зазначили, що державою ухвалено свідоме рішення не мобілізовувати молодь молодше 25 років.
Тому мобілізація хворих чоловіків віком до 25 років через колізії у законодавстві призводить до обурення суспільства, що зовсім не сприяє підвищенню боєздатності Збройних Сил України.
З огляду на зазначене Комітет підтримав законопроєкт, оскільки його ухвалення сприятиме підвищенню довіри суспільства до процесів мобілізації, та рекомендував Верховній Раді України прийняти законопроєкт за основу.
Відповідний висновок Комітету надісланий до Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.