Голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС Іванна Климпуш-Цинцадзе та членкиня Комітету Олена Вінтоняк на полях Конференції Комітетів з європейських справ країн — членів Європейського Союзу та з європейської інтеграції країн-партнерів і країн — кандидатів на вступ до ЄС (COSAC) у Будапешті провели двосторонні зустрічі. Вони, зокрема, зустрілися з парламентською делегацією Словенії на чолі з головою Комітету у Європейських справах Францом Брєзніком; з Віцепрезидентом Європейського парламенту Естебаном Гонсалесом-Понсом; з парламентською делегацією Данії на чолі з головою Комітету у Європейських справах Брігітте Клінтсков Єркель, а також з делегацією Нідерландів на чолі з головою Комітету Сенату (Верхньої палати) Нідерландів Бастіаном ван Апелдоорном.

Під час двосторонніх зустрічей Іванна Климпуш-Цинцадзе та Олена Вінтоняк обговорили збройну та фінансову підтримку України, енергетичну кризу в Україні, спричинену атаками рф, європейську інтеграцію, а також адвокацію і потребу працювати з тими політиками і суспільствами, де питання підтримки України сьогодні невисоко на порядку денному.

«Європейські колеги цікавилися ситуацією в Україні — на фронті і в енергетичному секторі. Всі країни і Віцепрезидент Європейського парламенту, який тепер відповідає за COSAC і за зв’язки з національними парламентами, — всі запевняли нас в продовженні підтримки України», — повідомила голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС.

За її словами, в Європі розуміють, що останнім часом почастішали наративи і заклики до перемовин з рф. «З’явилося також певне звикання європейських суспільств до війни в Україні. Уже тієї емоційної, всеохопної уваги до того, що відбувається на наших теренах, немає. Це спричинено і тим, що є менша увага медіа до перебігу війни, до потреб України, до реальних людських історій. Всі погоджуються з тим, що таке звикання неприпустиме», — сказала Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Віцепрезидент Європейського парламенту, за її словами, запевнив, що і він, і Президентка Європарламенту Роберта Мецола й надалі працюватимуть з Європейським парламентом, щоби нарощувати підтримку України. «Вони мають намір продовжити робити ті важливі речі для допомоги Україні, які робив Європейський парламент попереднього скликання», — зазначила голова Комітету. Водночас європейські колеги зараз уважно стежать за виборами у Сполучених Штатах, бо від результатів цих виборів буде залежати, як розвиватиметься безпековий вимір взаємодії між Європою та США.

Щодо європейської інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе та Олена Вінтоняк висловили сподівання, що невдовзі буде відкрито перемовини по першому кластеру. «Євроінтеграція — це можливість для трансформації країни. Дуже розраховуємо, що використаємо ті можливості, яка вона відкриває», — сказала голова Комітету. Водночас, за її словами, європейські колеги, зокрема, голландці, наполягали на тому, що це тривалий процес, який має базуватися на заслугах. «Вони будуть прискіпливо аналізувати, наскільки нам вдається виконувати ті речі, які є принциповими й обов’язковими для кандидатів, для потенційних членів. Варто це усвідомлювати і виконувати свою домашню роботу», — сказала голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС.

Іванна Климпуш-Цинцадзе та Олена Вінтоняк запросили тих колег, які ще не були в Україні після повномасштабного вторгнення, обов’язково приїхати. «Ми неодноразово бачили, як змінюється особиста позиція політиків на тлі їхніх візитів до України. Тому запрошували їх приїздити, щоби знаходити додаткові аргументи для себе, виконавчої влади своїх держав, а також своїх суспільств, щоби посилювати підтримку України», — підсумувала голова Комітету.

Фото rada.gov.ua.

Довідково

COSAC — ConfJrence des Organes SpecialisJs dans les Affaires Communautaires / Конференція комітетів, що спеціалізуються у справах співтовариства). COSAC створена з метою активізації обміну інформацією і практичним досвідом між національними парламентами в сфері парламентського контролю дій власних урядів у справах ЄС, а також впровадження процедур принципу сприяння входженню нових членів.

Форум COSAC збирається на засідання двічі на рік на території держави, яка на цей час головує в Раді ЄС. Перед засіданнями відбуваються зустрічі голів комісій у справах європейських парламентів країн — членів ЄС із представником Європейського парламенту. За поданням, за яке проголосує абсолютна більшість голів комісій Європарламенту, може бути скликане надзвичайне засідання. Кожен національний парламент представлений шістьма членами своєї комісії у справах ЄС. Європейський парламент також представляють шість депутатів.

Починаючи з 2005 року, посилено обмін досвідом шляхом порівняльних досліджень у звітах за піврічний термін, які опрацьовує секретаріат COSAC. Регулярно проводяться скоординовані дослідження відповідності принципу субсидіарності спільно обраних законодавчих проєктів.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України