Моя сусідка завела декількох собак, які вночі починають гавкати і не дають моїй сім’ї нормально відпочивати. Підкажіть, що можна вдіяти у цій ситуації? Живемо ми у приватному секторі.
Людмила ПОДОЛЯНСЬКА.
Сумська область.
Насамперед бажано поговорити з вашими сусідами та разом спробувати якось вирішити цю проблему. Якщо домовитися не вдається і ви не змогли знайти якийсь вихід із цієї ситуації, залишається звертатися до суду для захисту своїх порушених прав. Оскільки, відповідно до ст. 103 (зміст добросусідства) Земельного кодексу, власники та землекористувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання земельних ділянок, відповідно до їх цільового призначення, за яких власникам, землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей (затінення, задимлення, неприємних запахів, шумового забруднення тощо).
У вашому випадку цільове призначення земельних ділянок полягає в обслуговуванні житлових будинків, тобто проживанні в будинку, який знаходиться на ній. А тому ви і ваші сусіди, використовуючи свій наділ за його цільовим призначенням, зобов’язуєтеся завдавати один одному якнайменше незручностей.
Крім того, відповідно до ст. 24 Закону «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», кожна особа повинна вживати заходів щодо недопущення перевищень рівня шуму. Для його замірювання необхідно звернутися до санепідемстанції із відповідною заявою, де слід вказати дату, час, місце, назвати джерело шуму та описати проблему.
Оскільки ваші сусіди завели декількох собак, які створюють шум і не дають вашій сім’ї нормально спати, тим самим завдаючи вам незручностей, то вони порушують ваші права.
Згідно зі ст. 182 Кодексу про адміністративні правопорушення, порушення правил дотримання тиші в населених пунктах і громадських місцях тягне за собою попередження або накладення штрафу від 85 до 255 гривень. Якщо ж тишу порушує посадова особа або підприємство — штраф від 255 до 510 гривень. У разі якщо впродовж року сусід вже платив штраф і порушує правила тиші знову, то вдруге він платитиме як посадова особа і, окрім цього, в нього мають право конфіскувати предмети порушення тиші.
Для захисту своїх прав ви також можете звернутися до суду. В якості доказу можуть використовуватися: звернення до міліції про порушення спокою у нічний час, показання свідків (сусідів), які підтвердять наявність проблеми, медичні докази завдання шкоди вашому здоров’ю (довідка від лікаря, лікарняний листок або інші докази порушення сну, нервових розладів). Якщо ви зверталися до санепідемстанції із заявою про замір шуму, то до позовної заяви бажано додати копію її висновку.
Артур АЛІЄВ, юрист.