Люди мистецтва давно знають, що театральні вистави і зйомки фільмів за містичними творами Миколи Гоголя рідко обходяться без дивних нещасних випадків і непоясненних подій. Однак п’єса «Страшна помста» в обласному музично-драматичному театрі Херсона взагалі побила всі колишні рекорди!
Акторові тутешньої трупи Андрію Кобелєву у виставі дісталася роль сліпого кобзаря. І треба ж такому трапитися, що перед прем’єрою він чимось уколов око й на спектаклі дійсно грав майже «наосліп». Того дня один з артистів балету, який брав участь у постановці сценічного бою, пошкодив сухожилля на руці й вибув з дійства. Його замінив інший танцівник, котрий відразу травмував ногу. На довершення всього на репетиції обірвалася важка 18-кілограмова болванка, що тримала кулісу, і впала на підлогу з висоти у кілька метрів. Якби в цей момент під нею стояв хтось із людей, то напевно був би смертельно травмований.
Перепало «на горіхи» навіть пишучій та знімальній братії. Коли художній керівник театру Олександр Книга на прес-конференції розповідав про низку неприємностей, що випали на долю трупи, а журналісти тільки скептично посміхалися, оператор місцевої телекомпанії, що стояв на сцені, оступився на рівному місці й на очах присутніх впав прямісінько в оркестрову яму. Відбувся забитими місцями — від переломів його врятувало тільки те, що на дні ями лежав гімнастичний мат, який охороняв від подібних приземлень учасників останньої репетиції. Після цього іронічні усмішки з облич скептиків немов вітром здуло.
— Я працюю в театрі 23 роки, але такої кількості травм і нещасних випадків на одній виставі взагалі не було, — каже художній керівник театру Олександр Книга. — Сподіваючись раз і назавжди покласти край низці нещасть «на рівному місці», попросили священика з міського Свято-Єкатерининського собору освятити акторів, а заразом — декорації та сцену, весь колектив спеціально для цього зібрали. І це ж треба: після цього — жодної нової НП.
Театральні старожили, однак, пам’ятають історію ще неймовірнішу, коли у 80-х роках минулого століття тут ставили гоголівського «Вія». За задумом режисера на сцені для більшого переляку глядачів тоді мала ширяти труна з відьмою-панночкою. Для цього дерев’яну конструкцію закріпили на металевих тросах, та тільки перед виставою один трос не витримав навантаження й обірвався, й одного з працівників сцени гостра дошка, що стрімко падала, вдарила прямо в обличчя. Після такого «привіту» від бездушного механізму поранений довго ходив з перев’язаною головою, а на співчутливі запитання знайомих про те, що з ним сталося, тільки відмахувався: «Ледве труною не вбило!».
Однак забобонна акторська «гільдія» вирішила, що це неспроста, і п’єс за мотивами творчості Миколи Гоголя тут ще довго не ставили — з перестороги. Тільки нещодавно в обласному муздрамтеатрі наважилися на експеримент із «Страшною помстою», і знову «горохом посипалися» усілякі великі та дрібні неприємності. Але в театрі не проти коли-небудь повторити цю постановку: глядачі сприймають її «на ура». «Страшну помсту» відіграли тридцять разів, і щоразу вистава збирала повні зали. А відданий театральному мистецтву актор заради захопленої публіки, як відомо, і життям готовий ризикнути.
Херсон.
Мал. Миколи КАПУСТИ.