Профілактичні огляди херсонських хлопчаків і дівчаток засвідчують: у середньому кожна п’ята тутешня дитина шкільного віку потребує допомоги стоматолога. Та й кількість відвідувань дитячої стоматполікліники говорить саме за себе — 195 тисяч на рік. Хоча існування єдиної спеціалізованої лікувальної установи на обласний центр із населенням понад триста тисяч осіб проблему не розв’язує. Але ж альтернатива була запропонована давно: національна програма профілактики основних стоматологічних захворювань на 2002—2007 роки передбачала відкриття власних стоматологічних кабінетів із сучасним обладнанням у всіх школах, розрахованих більш як на 800 учнів. Однак оскільки фінансувати закупівлі цього устаткування треба було бідним місцевим бюджетам, програма залишилася переважно «на папері».

Нове — це добре забуте старе

— За потреби в десять стоматологічних кабінетів як мінімум створити їх удалося поки що тільки у двох навчальних закладах — гімназії №3 та загальноосвітній школі №52. Сподіваємося до кінця нинішнього року відкрити ще один кабінет в одній зі шкіл густонаселеного Таврійського мікрорайону. Зараз підбираємо для нього приміщення в якійсь із одинадцятирічок з таким розрахунком, щоб відвідувати його могли й діти із сусідніх шкіл, не порушуючи навчального процесу, — розповідає головний лікар дитячої стоматполіклініки Херсона Наталя Номеровська. — Складність, однак, у тому, що комплект найнеобхіднішого обладнання для такого кабінету коштує не менш як сто тисяч гривень, та й ремонт приміщення «потягне» ще тисяч на десять. Гроші на ремонт проситимемо в міського управління освіти, а ось кошти на медичну техніку вибити з казни не вдавалося ще жодного разу. Віддаємо в шкільні кабінети вживані бормашини й крісла із самої ж поліклініки. Вони цілком справні і якісні, але вже, звичайно, не нові. А нові взяти ніде!

Історія зі шкільними стоматологічними кабінетами в Херсоні — наочний приклад того, як місцева влада ставиться до здоров’я земляків і до чого їх поволі привчають. У нас уже на підсвідомому рівні закріплюється розуміння: безплатна стоматологія — це коли лікують «чим гірше», а на якість треба обов’язково неабияк витратитися. Потім школярі стають старші, і вибирають уже вони самі, а не батьки: або платити за кожну пломбу по сотні гривень і більше, залежно від якості використовуваних пломбувальних матеріалів, або згадувати про стан зубів, тільки коли заболить. До речі, економічна політика в нашій стоматології стимулює саме останній варіант: видалити «кутній з дірочкою» коштує близько 40—60 гривень, причому зі знеболюванням. А якісна пломба «потягне» на всі 200—300 гривень. І навіть наші медики не вважають стан речей, що склався, правильним.

Прийшов карієс і все зіпсував

— У багатьох західноєвропейських державах правило профілактичних оглядів двічі на рік діє і для дорослих. Видатки на пломбування, лікування виявлених під час таких оглядах карієсів та інших захворювань ротової порожнини покриваються за рахунок медичної страховки або коштом держави. А за «позапланові» відвідування людям доводиться чимало платити: приватним способом один візит до стоматолога може обійтися в кілька сотень євро. Так держава стимулює турботу громадян про здоров’я власних зубів: не захочеш переплачувати — прийдеш на профілактичний огляд. А в нас останнім часом лунають голоси на користь того, щоб витрати на стоматологію в Україні повністю «перекласти» на пацієнтів, взагалі скасувавши профілактичні огляди за бюджетний рахунок навіть для дітей. Але рівень добробуту в нашій країні значно нижчий, ніж у Західній Європі. Відповідно, заплатити за якісну послугу може дозволити собі набагато менша кількість пересічних українців. Здоров’ю нації це на користь не піде — рівень захворюваності пульпітами, пародонтозом обов’язково підвищиться. Усі ці небезпечні недуги починаються з малого, але варто їх запустити — й клопоту в майбутньому не збудешся, — упевнений заступник головного лікаря обласної стоматологічної поліклініки Херсона Валерій Бурлака.

З якістю стоматології в Херсоні нині немає проблем: на кошти, зароблені наданням «госпрозрахункових» послуг, поліклініки закуповують новітні пломбувальні матеріали, медикаменти, компактні рентгенівські апарати та іншу техніку. Один за одним відкриваються й приватні стоматкабінети — їх у місті вже десятки. Але куди подітися тим пацієнтам, яким просто не по кишені європейська якість лікування зубів і не хочеться дозволяти, щоб їх просто видирали? Чекати, коли держава «узаконить» медичну страховку? Але за цей час останні різці можуть випасти, і перетирати в роті хліб наш насущний доведеться беззубими яснами!

Фото Сергія ГУДАКА .