Моїй матері 82 роки. Вона вже має погану пам’ять, не впізнає близьких та іноді поводиться неадекватно. Для того щоб уникнути неприємностей, які вона може спричинити собі та оточуючим, хочу встановити над нею опіку. Що для цього потрібно?
Ольга Волинець.
Черкаси.
Якщо особа страждає від психічних розладів, вона може бути визнана обмежено дієздатною або недієздатною. Обмеження дієздатності застосовується до осіб, психічний розлад яких істотно впливає на здатність усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. Недієздатною може бути визнана особа, у якої більш серйозні проблеми — внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу вона взагалі не в змозі усвідомлювати значення своїх дій, керувати ними.
Над обмежено дієздатними особами встановлюється піклування, над недієздатними — опіка. Основна відмінність між цими категоріями полягає в тому, що обмежено дієздатні продовжують функціонувати самостійно, вчиняють дрібні побутові дії, однак не можуть розпоряджатися майном, укладати значимі договори. Для того щоб, скажімо, продати квартиру або придбати автомобіль, обмежено дієздатна особа повинна попередньо отримати дозвіл піклувальника. Що ж стосується недієздатних, то вони взагалі не мають права вчиняти жодного правочину. Отримання пенсії чи інших платежів, всі без виключення покупки здійснюються опікуном на користь недієздатного. Опікун також несе відповідальність за шкоду, що завдав недієздатний іншим особам. Піклувальник такої відповідальності не несе.
Рішення про визнання особи недієздатною або обмежено дієздатною та встановлення над нею опіки чи піклування приймає суд загальної юрисдикції. Тож, перш за все вам потрібно визначитися, що більше відповідає психічному стану вашої матері — встановлення недієздатності чи обмеження дієздатності. А вже виходячи із цього, звертатися до районного суду (за місцем реєстрації матері) із заявою про визнання фізичної особи недієздатною або заявою про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи.
У заяві про визнання особи недієздатною повинні бути зазначені докази стійкого, хронічного психічного розладу особи. В заяві про обмеження дієздатності повинні міститися посилання на обставини, що істотно впливають на здатність особи адекватно усвідомлювати значення своїх дій, керувати ними. При подачі заяви судовий збір не сплачується.
Суд, за наявності достатніх підстав, призначає судово-психіатричну експертизу та на підставі її висновку приймає рішення щодо визнання особи недієздатною або обмежено дієздатною. До розгляду справи суд залучає в обов’язковому порядку представника органу опіки і піклування та на підставі його рекомендацій призначає опікуна або піклувальника.
Ярослав ГРУЩИНСЬКИЙ, юрист.