
Дорікнути Олені Бондаренко, що вона дарма отримує депутатську зарплату, навряд чи хто ризикне. Вона — практично на всіх засіданнях Верховної Ради, частий промовець із парламентської трибуни, активно коментує журналістам позицію своєї політичної сили в кулуарах Верховної Ради. І це незважаючи на вже помітну вагітність...
— Олено Анатоліївно, ви чекаєте на другу дитину. Кого, якщо не секрет, — хлопчика, дівчинку?
— Не скажу.
— Як збираєтеся народжувати? Разом із чоловіком? Якимось новомодним методом? Багато хто сьогодні воліє народжувати, наприклад, у воді...
— Та ні, народити збираюся цілком традиційно. Вважаю великою дурістю, коли чоловік присутній при пологах. Пологи — це якесь жіноче таїнство, і відкриватися повністю перед чоловіком, що називається, нарозпашку, думаю, не слід. Це — модна дурість, гадаю, і не більше. Не можна, звичайно, всіх у цій дурості звинувачувати. Як народжувати, кожна сім’я самостійно вирішує відповідно до особливостей у стосунках між чоловіком і дружиною, згідно зі сформованими традиціями. Моє переконання: між чоловіком і жінкою повинна зберігатися таємниця.
— Народжуватимете в Києві?
— Так.
— А старша у вас дочка?
— Полінка, їй 11 років. Цього року закінчила 5 клас, до того ж, з відзнакою. Незважаючи на те, що в неї були складності з деякими предметами. Всі свої проблеми вона вирішила самотужки.
— Проблеми у школі? У чому вони полягали?
— До певної міри необ’єктивна або упереджена оцінка вчителів. У нас в сім’ї існує така установка, що ніхто й ніколи не буде за неї ходити, просити. Поліна добре розуміє, що вона повинна бути на порядок вища за всіх інших, щоб ні в кого не виникало жодних сумнівів в її знаннях або здібностях, в її компетенції в тій або іншій темі. Я пишаюся, що Поліна виявила наполегливість і, зрештою, табель ми одержали чудовий.

— Проблема була не в цьому. У нашій школі просто змінився викладач математики й одразу пішли скарги, причому від батьків, які були одностайні в тому, що вчитель не здатний пояснити предмет. Буває таке, що в педагога відсутній талант витлумачити тему. От і з’ясувалося, що розжовувати новий матеріал дітям доводилося вдома, разом із батьками. Мені не хотілося б про це згадувати, ця проблема вже позаду — Поліна піде вчитися до іншої школи.
— До приватної чи гімназії?
— Ні, що ви. Дитина досі навчається в Донецьку.
— А хто ж опікується вихованням Поліни, поки ви з чоловіком у Києві? Ви — в парламенті, чоловік — у міністерстві...
— Та абсолютно всі опікуються: бабусі, дідусі, тьоті, дяді.
— Очевидно, після народження другої дитини Поліну заберете в Київ? Потрібна ж буде вам помічниця, коли вдома з’явиться маля?
— Не знаю, думаю, не варто навантажувати старшу дитину молодшою. У дітей має бути свій час, котрий вони присвячують власному розвиткові. Так, привчати до сімейних обов’язків потрібно, але звалювати повністю на плечі дитини такий тягар, я вважаю, не можна. Та й лякати Поліну цією жахливою фразою «Але ти ж старша!» я не збираюся.
— Я так розумію, що методи виховання дітей у вас не зовсім традиційні. Розкажете?
— Про це книжку написати можна. Але це буде книжка про те, як виховують у сім’ї Бондаренків. Проте моя дитина у свої 11 років уже чудово знає, що в кожної людини є і права, і обов’язки. Коли Поліна стикається з порушенням своїх прав, вона може вже у своєму віці їх відстояти.
— Наприклад? Хтось посмів зазіхнути на дитячу незалежність? Імовірно, дівчинка батькам намагалася нагадати про свою самостійність?
— Свої права вона відстоювала у школі. Вступила в диспут з медичним персоналом. Весь клас викликали до медпункту для чергового планового щеплення. А Поліна чудово знає наше негативне ставлення до вакцинації. У той час, коли її однокласники покірно вишикувались у чергу, Поліна заявила лікарям, що без відома батьків, які відповідають за її життя, вона щеплення робити не дозволить. Медсестра, звісно, обурилася. Адже вона вперше зіштовхнулася з такою реакцією дитини на профілактичний захід. Спочатку вона сторопіла, а потім спробувала розв’язати проблему криком.
— Ну і чим усе закінчилося?
— Звичайно, медсестра зв’язалася з нами. Ми згоди на щеплення не дали. Ми Поліну не прищеплюємо, вважаємо, що це досить неоднозначний момент, і ще невідомо, чого у вакцинації дітей більше — плюсів чи мінусів.
...Не можна сказати, що позиція народного депутата Олени Бондаренко в питанні вакцинації співзвучна з державною. Хоча як людина, як мати вона, звісно, має право на свою точку зору в цьому питанні. Проте населення тепер буде в курсі: в парламенті сидять не тільки тата, котрі часто не вникають у тонкощі прищеплювального календаря, а й мами, які подбають про те, щоб у Верховній Раді не приймали законів, що дозволяють недбале ставлення до проблем підростаючого покоління.
Розмову вела Ірина ШАТРОВА.
Київ.
Фото з сімейного альбому.