Щоб економити енергоресурси, треба знати, скільки їх потребує споживач і скільки фактично споживає, що викликає перевитрату. Виходячи з цього правила, в Кам’янці-Подільському вирішили розробити енергетичні сертифікати на кожну бюджетну будівлю. Згодом такий «паспорт» будуть вимагати і від інших споруд, зокрема, житлових будинків, які обслуговуються ЖЕКами. Наразі ж влада хоче продемонструвати, як слід економити, на власному прикладі.
Працівники відділу розвитку житлово-комунального господарства та енергозбереження зібрали дані про споживання енергоносіїв бюджетними установами в 2009 році, щоб порівняти їх з показниками 2007—2008 років.
До слова, таку роботу пророблено відповідно до підписаної керівниками міста у 2008 році Хартії про долучення до європейської інформаційно-просвітницької кампанії добровільної сертифікації будинків DіsplayR. Українці ще практично не чули про ініціативу європейських міст, які об’єдналися в асоціацію «Енерджі-Сіті». Відтак, члени асоціації хочуть, щоб процеси використання енергії, води, забруднення довкілля стали прозорими. Ці міста й започаткували згадану кампанію, у рамках якої заохочують місцеву владу до моніторингу та оприлюднення енергетичних і екологічних показників функціонування будівель. Маркувати будинки європейці вже звикли. На багатьох можна побачити сертифікат у вигляді плаката, де вказано всю інформацію про функціонування будівлі, зокрема, й за показниками, які названо вище. З метою оцінки діє восьмиступенева рейтингова шкала, яку запроваджено як загальноєвропейську (від А до G). Якщо будинок забагато споживає енергії, води чи викидає надміру вуглекислого газу, його всіляко заохочують підвищувати рейтинг, прагнути до класу А.
Ця робота, яка багатьом може видатися грою, насправді надзвичайно важлива та серйозна. Адже своєчасне виявлення будинків-«зажер» дасть змогу спланувати потрібні заходи, щоб покращити стан споруди, а також заощадити кошти бюджету чи інших господарів будинку. В Україні, окрім Кам’янця-Подільського, до європейської практики долучилося ще 13 міст. Учасники проекту мають шанси здійснювати модернізацію будівель, використовуючи кошти Світового банку та Європейського Союзу.