Минулого року з ініціативи громади в гірському селі Космач Косівського району, що на Прикарпатті, створено місцеву пожежну команду. Як пояснили в сільській раді, до цього їх спонукало немало факторів.

По-перше, село розташоване за 32 кілометри від райцентру. Якщо, не доведи Боже, трапиться біда, то поки професійні рятувальники доберуться з району до села розбитими гірськими дорогами, може бути й по пожежі. По-друге, село велике за площею — 86 квадратних кілометрів, має 32 присілки. До найвіддаленішого з них від центру — вісім кілометрів. По-третє, у Космачі проживає більше шести тисяч людей. І славиться він не лише унікальною природою, а й унікальними народними майстрами. Їх тут — чи не кожен другий мешканець. Майже всі види народного мистецтва тут успішно розвиваються. Тож сюди приїжджає багато туристів, тим більше, що в Космачі проводяться різноманітні фестивалі. До слова, зараз тут якраз готуються до проведення третього міжнародного фестивалю «Етноеволюція. Великдень у Космачі». Знову ж таки треба створити гостям безпечні умови та й бути спокійними, що витвори мистецтва у разі біди не підуть за вітром, не кажучи вже про людські життя.

Ініціативу громади підтримала сільська рада, а ГУ МНС в області зі свого боку презентувало команді пожежну машину та за кошти Косівського центру зайнятості навчило новоспечених рятувальників справлятися з вогнем. Нині команда готова приступити до роботи, та є одне «але». Грошей на її утримання нема.

— Маємо пожежну машину і команду з дев’ятьох осіб, які пройшли відповідну підготовку, — розповідає сільський голова Дмитро Пожоджук. — Однак питання з фінансуванням пожежників і досі не вирішено. Ми зверталися до районної влади з проханням закласти в бюджет гроші на утримання підрозділу, однак цього не зроблено. Щодо сільської ради, то вона дотаційна і таких грошей не має. Можливо, цьогоріч нам вдасться заробити щось на фестивалях, тоді й зможемо пожежникам платити. А тим часом сільська рада передала їм гараж під пожежне депо, а сусідню кочегарку запропонувала переобладнати під власне приміщення. Наразі ж пожежна машина стоїть на подвір’ї одного з водіїв.

У сільраді розповіли, що намагалися знайти фінансову підмогу і в громад сусідніх сіл, обіцяючи за це розширити межі дії загону на їхні території. Однак питання зависло у повітрі, бо й у тих з грошима туго.

Проблеми з фінансуванням місцевих пожежних команд є і в інших районах області. Як констатувалося на недавньому засіданні обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій облдержадміністрації, у бюджетах багатьох районів на нинішній рік не передбачено жодної копійки на це або ж якийсь мізер. А розраховувати на державний або обласний бюджети нічого: згідно із законодавством, утримувати таких пожежників можна лише за рахунок місцевих бюджетів. Якщо коштів там не вишукають, це може призвести до ліквідації уже діючих підрозділів пожежної охорони. Бо навряд чи на ентузіазмі вони довго протримаються.

Фото з архіву автора.