Частка ОП «Шахта Лутугинська» в обсязі виробленої ДП товарної вугільної продукції — 4,1 відсотка, частка збитків — 27,8 відсотка. На «Лутугинській» працюють 1714 чоловік. Запаси вугілля становлять 11,9 мільйона тонн.

З боку все має такий вигляд, начебто доля шахти «Лутугинської» ДП «Луганськвугілля» повністю в руках технічної ради підприємства. Яке рішення вона ухвалить, так тому й бути. Але є ще трудовий колектив, а на його думку ніхто не зважає. У цьому разі техрада вважає, що «Лутугинську» треба закрити. Мотиви передусім наводять виробничі. План з видобутку вугілля, наприклад, у січні шахта виконала на 64,3 відсотка, за планової зольності 45,8 відсотка фактично якість добутого вугілля становить 54,3. Питання ставиться так: чи доцільно існування шахти, якщо вона тягне донизу все державне підприємство? Півторатисячний колектив «Лутугинської» категорично не згодний з рішенням техради і, у свою чергу, звинувачує керівництво «Луганськвугілля», що навмисно послабило шахту в технічному плані й тепер домагається її ліквідації.

За словами голови профкому ОП «Шахта Лутугинська» Віктора Черствого, замість виїмкового комбайна УКД-200, необхідного для пласта шахти, було придбано і поставлено в лаву інший, який працює з меншою потужністю. І це не поодинокий приклад. Щоб «Лутугинська» вийшла хоча б на «нулі», необхідно щодоби добувати 800 тонн вугілля. Шахтарі стверджують, що зі старим устаткуванням домогтися такого результату неможливо. До того ж видобуток ведеться в складних гірничо-геологічних умовах.

Відповідно до рішення про ліквідацію шахти під скорочення потрапить величезна кількість робітників. 1137 чоловік обіцяють працевлаштувати на інших підприємствах ДП. Хоча, за даними профкому шахти, такої кількості вільних робочих місць у системі «Луганськвугілля» немає. А Лутугинський центр зайнятості вже сьогодні попереджає, що є лише 72 вакансії.

— Закриття шахти спричинить соціальний вибух у всьому районі, — вважає голова Лутугинської райради Віктор Бордаєв. — Сьогодні ми залишимося без шахти, а завтра будемо закривати школи, скорочувати персонал лікарень. Селище помре.

— У нас на гірському відводі знаходиться водозабір «Грушки», що дає питну воду практично всьому району й селищу Георгієвка, — приєднується до розмови голова профкому ОП «Шахта Лутугинська» Віктор Черствой. — Якщо шахту закриють, всіма водонесучими шарами пошириться шахтна вода. Підземні води Луганської області будуть отруєні сіркою й частинками твердих металів. На сьогодні немає ні проекту, ні кошторису для закриття шахти. Обіцяні 30 мільйонів не врятують ситуацію.

Своїм рішенням закрити «Лутугинську», «Луганськвугілля» визначає долю не тільки шахтарів, а й усього району. Колектив шахти готовий до останнього відстоювати свою позицію: «Лутугинську» — не закривати!» Запаси вугілля є, але для збільшення його видобутку необхідно провести переоснащення. Або принаймні не заважати працювати.

Луганська область.