Про стан під’їздів більшості київських багатоповерхівок навіть казати годі: якщо не обдерті, то розписані місцевими
«художниками» стіни, сто років немиті щербаті сходи і вікна, вхідні двері, що теліпаються, сморід з підвалів (якщо вони є). Під’їзди такі запаскуджені, що до них заходити, буває, і страшно, і неприємно. Вони мають такий вигляд, наче ремонту не знали ніколи...Тим часом якщо не всі, то більшість квартир у будинках приватизовані й за їхній стан відповідають власники. А хто повинен піклуватися про ту площу, яка за порогом? Досі це був обов’язок житлово-експлуатаційних контор, які мали робити щорічний плановий огляд і, у разі потреби, ремонт під’їздів, а також усі процедури з утримання будинків і прибудинкових територій. Хоча самих співробітників контор мало турбує зовнішній вигляд під’їздів і сходів — пріоритетом їхньої діяльності є забезпечення безпеки будинків для мешканців.
Але днями заступник голови КМДА Анатолій Голубченко заявив, що станом під’їздів повинні опікуватися не ЖЕКи, а... самі мешканці. Цікавий поворот виходить: мало того, що київська влада обіцяє збільшити вартість комунальних послуг, то ще й хоче перекласти на плечі городян прямі обов’язки ЖЕКів...
Анатолій Голубченко своє невдоволення мешканцями київських багатоповерхівок висловив під час перевірки утеплення однієї з них (показували сюжет на одному з телеканалів). Побачивши обмальовану стіну в під’їзді, він заявив, що коли квартири приватизовані, то приватизовано весь будинок, і за нього відповідають мешканці. Він навіть сказав, що ще торік збиралися створити спеціальну інспекцію з контролю утримання будинків при Міністерстві житлово-комунального господарства. Але її не запланували в бюджеті столиці. І що, можливо, вона запрацює наступного року.
За його словами, до обов’язків інспекції належатиме перевірка того, як городяни стежать за місцем свого мешкання, а в разі порушень — штрафувати несумлінних власників квартир. Приміром, я довідалася, що зараз у кожнім районі є спеціальні адміністративні комісії, які стежать (!) за благоустроєм під’їзду. Якщо зловмисника, який обмальовує стіни будинку, піймають на гарячому, з нього стягнуть штраф. А якщо не піймають? З другого боку, а хто їх ловитиме, і як стягувати штрафи?
Я запитала в однієї своєї давньої знайомої з нашого ЖЕКу:
«Хто повинен ремонтувати під’їзди і за які кошти?». Вона відповіла, що гроші на такий ремонт мають іти з плати за утримання будинку і прибудинкової території, яку ми сплачуємо щомісяця. А також з оплати додаткових витрат, що іноді нараховуються. Але чи великий ремонт зробиш за ці гроші? Приміром, на утримання будинку і прибудинкової території мешканці платять по 18 коп. з кожного квадратного метра...Городяни вже давно не вірять київській владі про те, що хтось нібито відповідає за під’їзди. Багато хто з них хотів би, щоб їхні будинки віддали в експлуатацію в об’єднання мешканців. Приміром, ми теж хотіли організувати таке співтовариство, але натрапили на тисячу перешкод від районної влади, після чого залишили цю затію. Я не знаю, як розв’язати проблему, — для цього є фахівці. Але що розв’язувати її потрібно негайно — хто буде сперечатися? Чому б відповідному управлінню КМДА не зробити це завдання пріоритетним у своїй роботі?
Надія КУТОВА, киянка.
На знімку: типовий під’їзд типової столичної багатоповерхівки.