Утилізація породного відвалу закритої шахти «Ганзівка-1» розпочалася на кордоні між Донецьком і Макіївкою. Особливість у тім, що вперше роботи повністю фінансує приватний капітал. Донедавна ліквідацію териконів забудовники вважали нерентабельною справою. Тепер земля в дефіциті і в ціні, тож терикони в межах міста — уже розкіш. 60-річний породний відвал знесуть, а на цьому місці спорудять мережевий гіпермаркет. Все це стане замовнику в 20 мільйонів євро. Незважаючи на суму, проект вигідний. Адже вільної землі в привабливих місцях уже не залишилося.

Ліквідація 30-метрового терикона триватиме цілодобово протягом сорока днів. Забудовник — група компаній «Герц» — частково використає породу під фундамент, частково — віддасть іншим фірмам для будівництва автошляхів. Матеріали пройшли екологічну експертизу, зокрема, із вимірюванням радіоактивного фону. Екологи та санітарні лікарі дозволили роботи. Голова обласної ради Анатолій Близнюк зазначив, що проект розв’язує одразу кілька проблем. «По-перше, в Донецьку відсутні вільні ділянки землі. По-друге, прибирається терикон, вирішується екологічна проблема. По-третє, приходять інвестиції, створюється 400 нових робочих місць. Це приклад, коли приватна політика спрямована на розв’язання державних проблем».

Загалом у Донецькій області майже 600 териконів. Навколо кожного з них — захисна смуга, в залежності від висоти пагорба. В обласному центрі найближчим часом заплановано ліквідувати три відвали із сотні наявних. Відповідні інвестиційні проекти вже затверджено. Під знесення підпадає навіть знаменитий терикон, на схилах якого облаштовано літнє кафе. Породою засипатимуть балки в межах міста та використовуватимуть для прокладання автошляхів. Натомість бізнесмени обіцяють побудувати офісні, промислові чи житлові об’єкти.

Водночас пересипання мас породи з одного місця на інше — найпримітивніший спосіб. Учені давно ведуть мову про інші технології: наприклад, зворотного засипання породи до відпрацьованого простору шахтних виробок. Крім того, в породах, які можна зустріти на териконах, міститься мало не вся таблиця Менделєєва. Але глибокій переробці сировини заважає відсутність прибуткових технологій. Тому підприємці йдуть шляхом найменшого спротиву: просто «зрізають» гору.

На знімку: такий вигляд мають терикони на Донеччині.