Психологи вважають, що жінкам іноді корисно... бити посуд. Чому? Пояснень багато. З погляду фізіології, під час стресу різко збільшується кількість тривожних гормонів — норадреналіну й адреналіну — і організм мобілізується до фізичних дій (тікати, трощити). Якщо ніякої активності не відбувається, гормональна система нормалізується набагато повільніше, нервова напруга залишається. З погляду психології, биття посуду — це перенесення агресії на інший об’єкт: потрібно дати вихід негативним емоціям, бажання заподіяти шкоду краще реалізувати на чомусь неживому.
Є і медичні наслідки. Учені Берлінського університету виявили, що бурхливі скандали з биттям посуду знімають у жінок стрес і знижують ризик передчасної смерті від інфарктів та інсультів. А от у чоловіків — усе навпаки: зовнішні прояви агресивності погіршують самопочуття й підвищують імовірність різних захворювань: на двадцять відсотків збільшується ризик інфаркту міокарда; на тридцять — ризик серцевих аритмій, у тому числі небезпечних видів тахікардії; на десять відсотків — ризик утворення тромбів.
На цей аспект звернув увагу один заповзятий комерсант, який не тільки помітив, що під час сімейних баталій найчастіше страждає посуд, а й те, що, зазвичай, він — недешевий. Тому цей комерсант вирішив продавати комплекти столового посуду, спеціально призначеного для биття під час домашніх скандалів. До того ж у його рекламному оголошенні було зазначено:
«Медична допомога дедалі дорожчає, тому інфаркт або відвідування невропатолога обійдуться вам значно дорожче, ніж набір нашого посуду для биття. Знявши за невелику ціну сімейну напруженість, ви зможете зберегти і своє здоров’я, і свій дорогий посуд». Ну що тут сказати? Такий розумник, певно, ніколи не вчиняє скандалів. Чи, у крайньому разі, не б’є посуд. А може, б’є, утім, — найдешевший?