Нещодавно моя подруга повернулася з-за кордону, і лікар-дерматолог виявив у неї коросту. А я часто буваю в гостях у однокласниці... І тепер дуже боюся, що ця хвороба могла перейти і на мене. Скажіть, будь ласка:

1. Як передається короста?

2. Що сприяє поширенню хвороби?

3. Як довго ця хвороба лікується?

Наталка КРА-К, 16 років.

Миколаїв.

Відповідає дерматовенеролог, головний лікар шкірно-венерологічного диспансеру № 1 Управління охорони здоров’я Дніпровської районної державної адміністрації столиці Володимир СИМОНЕНКО:

— Короста — це паразитарна контагіозна хвороба, збудником якої є коростяний кліщ. Щорічно у світі реєструється до 300 мільйонів випадків корости, а епідемії повторюються приблизно кожні 30 років.

Кліщ паразитує тільки на шкірі людини. Джерелом зараження є хвора на коросту людина. Головний шлях розповсюдження хвороби — сімейно-побутові контакти. Зараження відбувається при перенесенні переважно запліднених самок на шкіру здорової людини (тоді інкубаційний період практично відсутній, оскільки вони негайно починають прогризати ходи в роговому шарі епідермісу, що супроводжується сверблячкою) або личинок (тоді клінічна симптоматика розвивається приблизно через 2 тижні). Це може відбутися за безпосереднього контакту із хворою людиною (спання разом із хворим в одному ліжку, статеві контакти тощо) або через речі, якими користувався хворий (постільна і натільна білизна, одяг, рушники, рукавички, іграшки тощо). Бувають випадки зараження в лазнях, душових, готелях, потягах.

Протиепідемічні заходи:

1. Огляд контактних осіб. При виявленні корости у дітей, які відвідують дитячі установи, проводиться огляд персоналу.

2. Білизну кип’ятять, прасують гарячою праскою, виставляють на мороз.

Короста — контагіозне захворювання, яке становить небезпеку як для хворого, так і для оточуючих, а своєчасне виявлення хворих та ізоляція їх від колективу є важливими умовами в профілактиці поширення хвороби.

Чинники, які сприяють поширенню хвороби:

погані санітарно-гігієнічні умови;

тримання хворих дітей у колективах (садочки, інтернати);

міграція населення (туризм, сезонні роботи, відрядження, курорти);

нехтування правилами особистої гігієни;

несвоєчасне звернення по медичну допомогу;

відсутність огляду і лікування контактних осіб;

самолікування.

Для лікування використовуються емульсія (суспензія, крем) бензилбензоату, проста сірчана мазь. Сучасним ефективним засобом лікування корости є аерозоль спрегаль. Отож для отримання детальних рекомендацій щодо лікування раджу вам, шановна Наталко, звернутися до лікаря, оскільки самолікування може вам нашкодити.

Більше про коросту та інші захворювання ви можете дізнатися на нашому сайті «Секрет здоров’я» за адресою:

www.secretofhealth.kіev.ua.

Фото з сайта www.vetnik.e-gloryon.com.