Біля села Дякового, що в Антрацитівському районі, волонтери луганської обласної асоціації «Пошук» виявили останки солдатів Великої Вітчизняної війни. Історична знахідка цікава тим, що вперше за багато років удалося одразу встановити особу одного загиблого солдата.

Провести розкопки місцевості попросила мешканка села баба Паша. Параска Миколаївна Помнікова пережила воєнний час і, незважаючи на досить похилий вік, тримає в пам’яті події тих днів. На краю її садиби було поховано останки солдатів. Через занепокоєння, що після її смерті та продажу земельної ділянки могили можуть бути потривожені, Параска Миколаївна вирішила, що останки потрібно по-християнськи перепоховати.

У кінці городу волонтери справді розкопали два поховання радянських солдатів. За останками старшини Василя цілком реально встановити його особу. В цьому допоможуть знайдений солдатський медальйон, залишки форми, в петлицях якої кубики, що відповідають званню старшини, значок відмінника РСЧА. Дивом зберігся обривок газети часів війни. Керівник «Пошуку» Володимир Снєжко припускає, що знайдений медальйон зразка 1930-х років вказує на те, що Василь міг брати участь у «фінській кампанії» і під час смертельного поранення виконував обов’язки сержанта. При ньому було виявлено патрони від револьвера, а солдати, як відомо, особистої зброї не мали. Ці припущення підтвердили старожили села. У 1942 році вони були ще дітьми, але добре запам’ятали старшину Василя, котрий був для них великим авторитетом. Необхідно буде попрацювати в архівах.

У цьому селі знайдено також і поховання німецьких солдатів. Щоправда, медальйони не збереглися так добре, як у Василя, однак підтверджують походження їхніх власників. Через посольство Німеччини в Україні всі матеріали «пошуковці» передадуть до міжнародної пошукової служби. Що стосується радянських воїнів, то, тільки-но закінчать всі архівні роботи з встановлення осіб, їхні останки будуть віддані землі тут же, в селі Дякове, відповідно до християнського обряду. Допомогу в цьому обіцяли і селищний голова Олександр Бондаренко, і керівник місцевого об’єднання воїнів-«афганців» Олександр Кубло, і місцевий підприємець Олександр Орлов.

— Війна вважається не закінченою доти, поки не буде похований останній солдат, — підсумовує Володимир Снєжко.