Мій колега цими днями ходить сам не свій. Виростив на кількох сотках золото-пшеницю, а зібрати дощі не дають — чорніє... Журналістський хліб нині не дуже годує, тому й сіють мої колеги хліб, вирощують цукрові буряки, картоплю, тримають кролів, птицю. Як самі жартують, для підтримки штанів, себто — сімейного бюджету. І все ж для них таке захоплення —любительство.
А що робити селянам, які виростили прекрасний урожай, але через негоду значну частину його буде втрачено? Знайомий керівник сільгосппідприємства подарував мені колосок, у якому налічила 70 зернин, що для західного регіону ледве не рекорд. Але пшениця вже осипається, пропадає. Радів, що стихія, яка промчала на початку липня над Тернопільщиною, обминула його поля. Та безперервні дощі зробили свою чорну справу. Багато селян взяли кредити під майбутній урожай, а чим тепер розраховуватися?
Невизначеною залишається цінова політика. Щоправда, держава задекларувала пристойні для селянина ціни, але в області вона замовила всього 49 тисяч тонн зерна. Ще 10 тисяч тонн обіцяє взяти ДАК «Хліб України». Плюс регіональне замовлення. Але в загальному обсязі очікуваного врожаю (з поправкою на стихію та негоду в області все-таки планують зібрати понад 800 тисяч тонн зернових) ця частка незначна. Отож, як і кожного року, бал на зерновому ринку правитимуть трейдери. На Тернопільщині вже з’явилися машини з південною пшеницею ціною 450 гривень за тонну — так би мовити, пробні кулі на ігровому полі. А собівартість хліба у багатьох господарствах вища. Поки що селяни вичікують. Але чи довго протримаються?
Жнива цього року затягуються. В області зібрано лише третину зернових. Середня врожайність — понад 30 центнерів з гектара. Гарна пшениця вдалася у південних районах області: Чортківському, Гусятинському, Заліщицькому. Хоча врожайність залежить передусім від господаря. Скажімо, у сільгосппідприємстві «Іванівське», що в Теребовлянському районі, пшениця видала більш як 80 центнерів з гектара. Господарство, яке понад тридцять років очолює мудрий хлібороб Антон Білик, завжди на коні. Але загалом жнива важкі. Не тільки через негоду. Техніка вкрай зношена. Старенькі «Ниви» становлять 80 відсотків комбайнового парку області.
Тернопільська область.