Сьогодні в Єгипті відзначають національне свято —День революції. Його вважають одним із найбільших і найулюбленіших свят єгиптян. Про це розповіла в інтерв’ю нашій газеті Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Єгипет в Україні Мона Алі Хашаба:
— Цей день символізує перехід Єгипту від монархічного ладу до республіканської форми правління. Революцію очолював Гамаль Абдель Насер, і її в нас називають білою революцією, оскільки вона пройшла безкровно. Після її здійснення в єгипетському суспільстві відбулися радикальні зміни.
Як і українці, єгиптяни люблять свята. Хоча в нас їх менше, ніж в Україні. Я тут уже більш як два з половиною роки і помітила, що наші народи дуже схожі. Нас поєднує така риса, як працьовитість. А ще українці, як і єгиптяни, дуже гостинні і життєлюбні. Хоч би там що, ми не здаємося і продовжуємо жити.
— В Єгипті знають, що таке Україна?
— Давно. Ще з часів СРСР, коли споруджувалася Асуанська ГЕС. На цьому будівництві працювало дуже багато українців, і ми ніколи не забудемо допомогу України.
Років десять тому, коли тільки почала розвиватися туристична інфраструктура Єгипту, більшість туристів була з Росії і поодиноких українців ображало запитання місцевих жителів: «Ви росіянин?» А нині все навпаки. Тепер росіяни ображаються, коли єгиптяни їм раз у раз кажуть, що вони з України. Ну, а в ресторанах і готелях можна знайти навіть українську кухню: борщі, вареники.
— Наскільки успішне наше співробітництво?
— Воно розвивається набагато швидше і продуктивніше, ніж кілька років тому. В нас немає розбіжностей з політичних питань. Як двосторонніх, так і на міжрегіональному та міжнародному рівні. А стосовно економічного співробітництва останнім часом прогрес досягається за рахунок залучення приватного сектора. Єгипетські бізнесмени й інвестори приїжджають сюди, а українські в Єгипет. Останнім часом з’явилося чимало спільних проектів. Тут відкривається багато єгипетських фірм, а в нас — українських.
Активізувалося співробітництво між Україною і Єгипетським фондом технічного співробітництва з країнами СНД. Щороку майже 300 українських фахівців і студентів їдуть на підготовчі курси і навчальні програми. За весь час співробітництва майже півтори тисячі українців побували в Єгипті. Зараз міркуємо над наступним кроком. Щоб у рамках цього проекту єгипетські фахівці запозичували досвід України в галузях, які нас цікавлять. Крім того, наш фонд надає фахівців, котрі в багатьох містах України викладають арабську мову. Зазначу, що в одному з університетів кількість студентів, які вивчають арабську мову, від 100 осіб зросла до 600!
Що ж до туристичного співробітництва, то майже 200 тисяч українських громадян щороку вирушають на відпочинок до Єгипту. Українці полюбляють відпочивати в нас, бо туристична інфраструктура — на високому рівні, а ціни помірні. Плюс недорога і доступна для всіх віза, яку можна одержати безпосередньо в аеропорту. А ще сприятливі кліматичні умови й надзвичайно гарне узбережжя. Також слід не забувати, що в Єгипті знаходиться 70 відсотків пам’яток архітектури стародавніх цивілізацій. Це дуже важливий фактор і він щороку приваблює сотні тисяч туристів.
— Як ви сказали, сімдесят відсотків усіх пам’яток архітектури древніх цивілізацій розташовані в Єгипті. Для єгиптян це гордість, джерело доходу чи, можливо, головний біль, адже догляд за старожитностями — недешеве задоволення?
— Усього потроху. І, звичайно, національна гордість, і, безумовно, доход до бюджету. А найчастіше і головний біль як для бюджету, так і для реставраторів. Але є міжнародні організації, такі, як ЮНЕСКО, що допомагають нам утримувати ці об’єкти. Адже вважають, що пам’ятки старовини належать не тільки Єгипту, а й усьому людству.
— Чи важко жінці в Єгипті стати послом і чи подобається вам працювати в Україні?
— Це залежить від самої жінки. У Єгипті більш як 50 жінок-послів... Кожна людина, котра має певний потенціал, може стати послом. Саме це важливо, а не те, чоловік ти чи жінка, в ісламській країні живеш чи в якійсь іншій. Я з юності не могла уявити себе ніде, крім як у дипломатії, бо мій батько — посол. Та й чоловік так само. У нас багато родичів дипломатів. Навчання в університеті, знання п’яти мов — все це стало підгрунтям моєї дипломатичної кар’єри. Я працювала в Латинській Америці, Європі, Африці, але зараз щаслива, що працюю в Україні. Ваша країна нині проходить трансформаційний період, і щодня відбувається щось нове. Акредитовані тут дипломати постійно аналізують, що відбувається, і це набагато цікавіше, ніж бути послом, скажімо, у Великобританії, де все давно налагоджене, немає жодного прогресу. До того ж Україна дуже гарна країна — парк Європи.