Сьогодні в Ташкенті відкривається саміт Шанхайської організації співробітництва (ШОС)
У ньому беруть участь лідери Росії, Китаю, Казахстану, Киргизії, Таджикистану й Узбекистану — країн, що входять до цієї організації. Вони говоритимуть про подальше налагодження практичної взаємодії у сфері зовнішньої політики та безпеки, зокрема в боротьбі з незаконним обігом наркотиків, зброї і боєприпасів, а також про організацію співпраці в галузі економіки, транспорту та в гуманітарній сфері, підпишуть низку важливих документів, серед яких «Ташкентська декларація» і Декларація про боротьбу з тероризмом.
Саме боротьбу з тероризмом ШОС вважає основним пріоритетом своєї діяльності, а себе — головною силою в цій боротьбі. Організацію було засновано 15 червня 2001 року в Шанхаї і того ж дня прийнято Шанхайську конвенцію про боротьбу з тероризмом, сепаратизмом та екстремізмом. ШОС стала першою міжнародною структурою, яка запропонувала співробітництво в цьому напрямі й розробила відповідний план. 2003 року почали проводити спільні антитерористичні навчання збройних сил держав-членів. Із 3,5-мільйонного бюджету організації на 2004 рік 1,3 млн. доларів призначено на діяльність антитерористичної структури.
Примітно, що бажання бути присутнім на саміті як гість виявив афганський лідер Хамід Карзай. За словами глави МЗС Узбекистану Садика Сафаєва, майбутній форум стане першим і важливим кроком до «повнокровного залучення» Кабула до процесів розвитку в Центральній Азії, адже «рішення жодного питання ані у сфері безпеки, ані в галузі економічних проектів у Центральній Азії неможливе без прямої участі Афганістану».
Ольга ТАНАСІЙЧУК, власкор Укрінформу в Пекіні (спеціально для «ГУ»).