...Світлою порошею курить чумацький шлях — шлях наших пращурів, що проходили репаним степом чумаками в чорних сорочках. Спочиває степ, набирається прохолоди після денної сліпучої спеки. Океан місячної ночі розливається навкруги. І наче крізь сон лине здалеку чумацька пісня...
Ніщо мені так не пахне, як наш степ. Станеш серед насиченого ковилового степу, і перед тобою розкидається цей простий, без хитрощів світ розміреного життя, де чиїсь пристрасті блукали задовго до нас, де хтось, спалений почуттям, звідував хмелю любові...
За офіційними даними, Херсонщина посідає шосте місце в Україні за наявністю рекреаційних ресурсів, які використовують далеко не на повну потужність.
Наразі складне економічне становище держави гостро ставить питання належного оздоровлення населення, зокрема дітей та молоді. Потреба в територіях оздоровчого призначення у 2,7 разу більша, ніж маємо нині. Херсонську область визначено базовою для розвитку дитячого, молодіжного та сімейного туризму в Україні на 2003—2005 роки.
Туристична галузь сприймається сьогодні як один з реальних шляхів відродження економіки південного краю. Її перспективи розглядалися на спільному засіданні Комітету Верховної Ради з питань молодіжної політики, фізичної культури, спорту та туризму, Державної туристичної адміністрації, Департаменту з питань діяльності курортів Міністерства охорони здоров’я, колегії обласної держадміністрації та президії обласної ради. У засіданні взяли участь представники органів місцевого самоврядування Одеської, Миколаївської, Запорізької областей, Кримської автономії, Генерального консульства Росії, Посольства Королівства Швеція.
— Одне із завдань, — зазначає голова Херсонської облдержадміністрації Анатолій Юрченко, — привернути увагу керівників районів до туризму як до однієї з найприбутковіших галузей економіки. Херсонщина має сприятливі природно-кліматичні умови для використання під час відпочинку: узбережжя Чорного та Азовського морів, широкі піщані пляжі, мінеральні озера — з цілющою водою та грязями, термальні джерела, водні ресурси Дніпра та його плавнів. В області налічується 297 санаторно-курортних та оздоровчих закладів. Узбережжя морів ідеально підходять для сімейного та дитячого відпочинку. Людина, котра вирішила відпочити й оздоровитися, знайде на Херсонщині заклад, необхідний за кліматичними умовами і доступний за рівнем сервісу. В області накреслено проект програми розвитку курортної та туристичної галузі. Основною метою програми є створення високорентабельної туристичної сфери, що задовольнить потреби населення та забезпечить комплексний розвиток області. Досягти цього передбачаємо шляхом залучення місцевих органів виконавчої влади, підприємств різних форм власності, іноземних та вітчизняних інвесторів. Серед головних завдань, що поставили, — забезпечення ефективного використання наявних рекреаційних ресурсів, освоєння нових територій, які мають туристичний потенціал, стимулювання розвитку перспективних тематичних напрямів, зокрема, мисливського, сільського, водного.
Програма розрахована до 2010 року і передбачає поетапне втілення. Перший — запровадження системи заходів щодо удосконалення управління галуззю, нагромадження необхідної інформації про туристично-рекреаційний потенціал регіону, реконструкція матеріальної бази. Наступний — етап активних інвестицій у створення суб’єктів підприємництва, розвитку інфраструктури, нарощування обсягів туристичних послуг, створення високорентабельних туристичних підприємств на базі впровадження сучасних технологій світового туризму. Усе це сприятиме поповненню місцевих бюджетів, створенню робочих місць, підвищенню рівня життя, отже, слугуватиме важливим чинником економічного розвитку.
Херсонщина має не лише природні скарби, а й вагому історичну спадщину. Туристичний «товар» — найважливіша складова туристичного ринку. Область володіє значним історико-культурним потенціалом, винятковим за різноманітністю епох, народів, культур, релігій. Але тривалий час і населення, і владні структури орієнтувалися переважно на відпочинок у прибережних зонах. Питома вага лікувально-оздоровчої рекреації становить 72,2 відсотка, дитячої — 25,4, а туристично-екскурсійної — лише 2,4 відсотка.
Уже зараз увазі туристів пропонуємо маршрути «золотого» природно-заповідного фонду, що проходять через унікальні біосферні заповідники —Чорноморський та Асканія-Нова. Загалом фонд налічує 51 об’єкт, загальна площа яких становить 170 тисяч гектарів. Таврійський край тісно пов’язаний з козацькою вольницею — вагома історія Кам’янської та Олешківської січей. Таврію хотіла освоїти й облаштувати імператриця Катерина ІІ. Історія Херсона пов’язана з історичними іменами: князь Григорій Потьомкін та Петро Трубецькой, полководець Олександр Суворов, флотоводець адмірал Федір Ушаков, предок великого Пушкіна Іван Ганнібал, видатний англієць Джон Говард, багатьма іншими відомими особами. У перспективі — розробка екскурсійних програм історико-краєзнавчої, воєнно-історичної, літературно-мистецької, інших тематик.
Катерина Самойлик, голова Комітету ВР з питань молодіжної політики, фізичної культури, спорту та туризму:
— У Херсоні вперше серйозно поставлено питання про туризм та курортну справу, як важливий і перспективний напрям економіки, що може дати поштовх до розвитку та оптимізації інших галузей. Відновлення здоров’я нації потребує серйозної уваги. Особливо це стосується дітей, для яких не менш гострою є проблема харчування. Аграрні підприємства Херсонщини мають чудові технології вирощування овочів, фруктів, баштанних культур, украй необхідних для забезпечення організму вітамінами. Учасники форуму запропонували розробити державну програму розвитку у Скадовському районі медично-оздоровчої зони для дітей з хронічними захворюваннями органів дихання, щитовидної залози та системи кровообігу.
Новий законопроект про внесення змін та доповнень до «Закону про туризм», що незабаром розгляне наш парламент, на форумі було обговорено й підтримано. Міські голови — Генічеська, Скадовська, Голої Пристані, Каланчака, Берислава, Нової Каховки, Первомайська (Миколаївської області), що з власної ініціативи заснували Спілку сприяння розвитку туризму на Півдні України «Таврія», підписали угоду про співпрацю з Державною туристичною адміністрацією України.
Курортно-туристичний потенціал Херсонщини вже не раз ставав предметом покладання надій на економічний розвиток краю, та жодного разу вони не ставали дійсністю. Однак цілком реально розглядати рекреаційну галузь як одну з пріоритетних у розвитку області — такого висновку дійшли учасники доленосного, треба сподіватися, для регіону зібрання. І, головне, відчутних змін досягнуто в традиційній національній ментальності: туризм — це не тільки легковажні розваги і дозвілля, а й тонни цінного хліба.