Ми з дружиною хочемо передати у спадок доньці нашу двокімнатну квартиру. Хвилюємося через одне — на момент приватизації квартири вона коштувала одну суму, після оцінки в БТІ її ціна значно зросла. Виходить, що нам доведеться сплатити чималі кошти нотаріусу. Це перше питання. Друге — розкажіть, у чому різниця між заповітом та спадковим договором? Що потрібно зробити, щоб оформити спадковий договір та скільки це коштуватиме?
Д. І. ГНАТІВ.
АР Крим.
Відповідає юрист Дарина КУРІЛЕНКО:
— Спадковий договір має низку особливостей. Це договір, за яким одна сторона (набувач) бере на себе обов’язок виконувати розпорядження другої сторони (відчужувача) і за це отримує право власності на майно відчужувача після його смерті. Заповіт не може містити умов, за яких спадкоємець отримає у власність майно. У спадковому договорі можна детально викласти умови, у разі виконання яких майно перейде до нового власника. Так, на набувача може бути покладено обов’язок матеріального утримання відчужувача протягом життя, оплати похорон тощо. Якщо він виконуватиме свої обов’язки — після смерті отримає у власність, скажімо, квартиру померлого. На відміну від заповіту, який можна змінювати протягом життя, спадковий договір є остаточним.
Є ще одна істотна відмінність між заповітом і спадковим договором. За заповітом до спадкоємця може перейти не лише майно, а й борги спадкодавця. Натомість спадковий договір передбачає перехід лише чітко визначеного майна.
Для більшої впевненості у спадковому договорі можна вказати особу, яка стежитиме за виконанням розпоряджень відчужувача, особливо після його смерті. Саме така особа може засвідчити перед нотаріусом, що всі умови відчужувача, як-от оплата похорон, матеріальне забезпечення сім’ї померлого, виконано. Тоді нотаріус може переоформити право власності на нерухоме майно.
Є між заповітом та спадковим договором і спільні риси — право власності переходить лише після смерті спадкодавця (відчужувача).
При укладенні спадкового договору щодо квартири оплачується державне мито в розмірі 1% вартості майна. Крім того, потрібно оплатити послуги нотаріуса. Їх вартість залежатиме від того, до кого ви звернетеся: у державного нотаріуса буде дешевше. Податок сплачується після смерті відчужувача, тобто після переходу права власності. Якщо набувач є спадкоємцем першої черги, то застосовується нульова ставка прибуткового податку. Нагадаємо, що до першої черги відносяться батьки, діти, чоловік або дружина. Для інших ставка становитиме 5%.
Для оформлення договору спадкування квартири потрібен паспорт, ідентифікаційний номер, правовстановлювальні документи на квартиру, висновок про вартість майна суб’єкта оціночної діяльності. Саме із суми, яку нарахує експерт, доведеться сплачувати всі обов’язкові платежі. Вартість квартири, відповідно до оцінки в БТІ, для розрахунку не береться.
Якщо майно набуте в шлюбі, нотаріус попросить у вас нотаріально оформлену згоду другого з подружжя, а щоб пересвідчитися, що в квартирі не зареєстровані діти, — довідку з ЖЕКу або ОСББ.
Мал. Миколи КАПУСТИ.