Кохання живе три роки — стверджує одноіменна книга відомого публіциста Фредеріка Бегбедера. На противагу цьому Гері Чепмен — автор світового бестселера «П’ять мов кохання» — впевнений, що воно живе доти, доки закохані вміють висловлювати одне одному свої почуття. Пропрацювавши більше 20 років з подружніми парами, Чепмен розгледів найголовніше: люди «говорять» різними мовами любові. Аби почуватися коханим, комусь потрібно чути від партнера ніжні слова, комусь — отримувати подарунки, а для декого ознака любові — допомога по дому...

Прагнення любові — основна емоційна потреба людини. Це почуття надихає, дарує невидимі крила за спиною і силу мужньо боротися з життєвими труднощами. Колись відомий психіатр Рос Кемпбелл досліджував важливість любові і ввів термін «посудина» любові. Займаючись проблемами дітей та підлітків, він дійшов висновку, що дитина — це «посудина», яку потрібно наповнювати любов’ю. Саме тоді, коли «посудина» порожня, малюки (та й дорослі!) роблять погані вчинки. Проводячи аналогію, Гері Чепмен вважає, що всі проблеми у шлюбі беруть початок саме з порожньої «посудини» любові. Тому, стверджує автор, навчитись наповнювати її — завдання кожного, хто хоче мати міцну та щасливу сім’ю. Понад те, робити це треба саме тією «мовою», котру розуміє ваша половинка. «Ваша мова кохання може відрізнятись від мови чоловіка настільки ж сильно, як китайська відрізняється від англійської», — пише Чепмен.
Працюючи із подружніми парами протягом багатьох років і досліджуючи лінгвістику кохання, Чепмен дійшов висновку, що існує п’ять мов любові: мова ніжних слів, часу, допомоги, подарунків та дотиків. Подібно до мови спілкування кожна людина зазвичай несвідомо переймає її від батьків: як мама та батько виявляли любов до дитини, таких же виявів любові вона чекатиме й від коханої людини.

Перша: ніжність

Колись Марк Твен сказав: «Добрим словом я можу живитись два місяці». Багато людей навіть не усвідомлюють силу слів, але для декого чути хороші слова від партнера вкрай важливо. «Ти така гарна у цій сукні», «Яка смачна картопля. Ти чудово готуєш», «Молодець, що помив посуд», «Дякую, що відвів дітей до дитсадка». Комплімент, підбадьорення чи проста подяка від близької людини заспокоюють, надають упевненості, надихають... При цьому дуже важлива інтонація. Лагідне «Я тебе люблю» й іронічне «Я тебе люблю?!» несуть абсолютно різний зміст. Якщо слова — ваша мова кохання, то в жодному разі не ображайте один одного, навпаки — не скупіться на компліменти. Ще краще: висловлюйте почуття у письмовій формі — і тоді ваші листи кохання стануть запорукою щасливого шлюбу.

Друга: час

Для декого перша мова кохання — це час: їм важливо бути поряд із коханою людиною, спільно займатись чимось, проводити разом дозвілля... Принципово, аби час був якісний! Коли ви сидите на дивані і дивитесь телевізор — ви не разом, адже зайняті новинами, а не одне одним. Проводити разом час означає — приділяти одне одному увагу: удвох піти на прогулянку, пообідати, обговорити плани на відпочинок, сходити до кінотеатру, влаштувати пікнік, зрештою, пограти в якусь настільну гру. Якщо час — це ваша мова любові, започаткуйте традицію влаштовувати щось приємне для двох.

Третя: подарунки

Подарунки — це зримі символи любові. Необов’язково купувати дорогі речі: людині, яка говорить цією мовою, ціна зазвичай неважлива. Вона має значення, тільки якщо не відповідає можливостям дарувальника. Наприклад, якщо мільйонер підносить дружині дарунок ціною в долар, вона засумнівається: чи кохання це. У разі обмеженості сімейних коштів навіть найдешевший презент говорить про велику любов. Особливо цінні дарунки ручної роботи: вони наповнені вашою енергією. Якщо подарунки важливі для другої половинки, ви повинні навчитись дарувати їх із приводу чи без.

Четверта: допомога

Допомагати — значить робити конкретні вчинки для іншого, розділяючи його обов’язки. Така форма любові виявляється у побуті: приготувати обід, винести сміття, вигуляти собаку чи почистити акваріум, прибрати у квартирі чи випрасувати білизну. З радістю допомагаючи коханій людині, ви засвідчуєте свою любов. Особливої уваги заслуговують прохання. Якщо партнер просить про допомогу — виконайте не зволікаючи і не сперечаючись. Якщо ж це важливо для вас, не соромтесь просити. Не прискіпуйтесь, не ображайтесь і не звинувачуйте, а щиро і приязно говоріть про свою потребу.

П’ята: дотики

Немовлята, яких частіше беруть на руки і обіймають, фізично та емоційно розвиваються значно швидше, ніж ті, хто довго лишається сам. Говорити мовою дотиків легко: зробіть масаж, ласкаво обійміть, злегка розкуйовдьте волосся, тримайтеся за руку. Тактильні рецептори є по всьому тілу, а значить, будь-який ніжний дотик говорить про любов. Якщо мова кохання вашого партнера — дотики, не скупіться на обійми й цілунки.
Не завжди чоловік і дружина спілкуються однією мовою любові. Буває, що чоловік обіймає дружину (в нього мова — дотик), а вона злиться, бо той відмовляється помити посуд (в неї — допомога). Або ж йому хочеться разом вирушити на рибалку (час), а вона мріє про пристрасні зізнання (слова). А про мову подарунків і взагалі у нетрях шлюбу згадують дедалі рідше...
Але ніколи не пізно розібратися з уподобаннями партнера: варто лишень придивитися уважніше, і... буде вам щастя!

Фотоетюд Марини КРИВДИ.