Не знайдеш людини, котра хоча б раз не куштувала шоколад. А далі, як правило, — любов на все життя. Однак не кожен замислюється над тим, що їсть: справжній корисний шоколад, вишуканий десерт на його основі чи просто підробку. Остання, до речі, зустрічається нерідко.

 

То з чого має складатися справжній шоколад? Насамперед із какао-масла і какао-порошку. При цьому шоколадом найвищої якості вважається гіркий. Він може містити до 99 відсотків какао-продуктів і повністю відповідає своїй назві, бо насправді не солодкий і має гіркуватий присмак. Десертом його важко назвати. Але саме він вважається найкориснішим. До того ж він найменш калорійний, бо не містить таких домішок, як цукор, молоко, інші жири, котрі і додають зайвих калорій продукту.


А от для тих, хто полюбляє солоденьке, більше підійде шоколад, у якому міститься 60—82% какао-продуктів, цукор та молоко. Це, безсумнівно, теж хороший і якісний шоколад. Найголовніше, щоб до складу входило саме масло какао, а не інша рослинна олія чи жири, котрі можуть використовувати виробники. Якщо вони відверто про це пишуть на етикетці, то ви свідомо купуєте солодку плитку, і це — ваш вибір. Бо вона хоч і не така корисна і смачна, зате значно дешевша.

 


Головне, щоб покупець знав правду, що саме він купує, і тоді сам робив висновки. Та інколи справжній склад продукту приховується. То як відрізнити справжній шоколад від підробки?
Шоколатьє Расім (на знімку) не так давно працює у кафе, що спеціалізується саме на шоколадних виробах і десертах. Переконаний, що справжній шоколад від підробки легко відрізнити насамперед на смак. Визнає, що коштує він недешево, але ця солодка спокуса варта того. А от невисока ціна вже повинна насторожити. Бо замість какао-масла у виробі може бути пальмова олія або й просто синтетичний замінник на основі лауринової кислоти, який змішують з какао-порошком.

 

 


Слід знати, що справжній шоколад тане за температури плюс 310С, а от різні замінники — за значно вищої.


Але такі виміри можна провести хіба що за допомогою термометра. А як розпізнати шоколад без нього, просто в магазині?


Як кажуть фахівці, якісний шоколад навіть ззовні має бути гарним — із гладкою глянцевою поверхнею, без бульбашок і тріщин. А ще в руках він починає доволі швидко танути, чого не буває із солодкою плиткою, яка має значно вищу температуру танення. Тож коли ваша дитина «вся в шоколаді» — це може бути ознакою того, що вона споживає якісний продукт. Щоправда, цей тест на танення не завжди стовідсотково точний і має свої нюанси. Скажімо, темний гіркий шоколад тане повільніше від молочного, котрий, крім какао-масла, порошку і цукру, містить ще й молоко. А білий шоколад, у котрому є тільки масло какао, цукор і молоко, але немає какао-порошку, попливе ще швидше.


Є ще один тест: коли ламаєш плитку справжнього шоколаду, можна почути характерний звук розтріскування. А солодка плитка такого звуку не дасть. 


І ще: хороший шоколад доволі швидко тане в роті і віддає свій смак. А от від підробки буває таке відчуття, що ви жуєте пластилін або щось таке, що важко прожувати і проковтнути.


З градацією кольору від чорного до білого пов’язаний і смак шоколаду — від гіркого до дуже солодкого. Але тут ідеться не так про якість продукту, як про традицію споживання. Історики стверджують, що шоколад, котрий споживали індіанці майя й ацтеки, був холодним пінистим і жирним напоєм, який робили з порошку підсмажених і перетертих плодів какао, розведеного у воді. Додавали до нього не цукор, а червоний гострий перець. Тож нічого спільного із сучасним десертом він не мав. Окрім, звичайно, головного інгредієнта.


Щоб приховати підробку, недобросовісні кондитери часто додають до своїх ласощів інгредієнти, котрі перебивають смак. Але це зовсім не означає, що до кращих сортів не можуть додавати горіхи, сухофрукти, цедру, інші смаколики. До речі, саме шоколад із такими добавками найчастіше замовляють у десерт-кафе.


Насправді шоколад дає надзвичайно широке поле для творчості кондитерів і кулінарів. Своїх прихильників має шоколад із сіллю, червоним гострим чи чорним гірким перцем. А шоколадні соуси додають до м’ясних та інших страв...


Щодо користі чи шкідливості шоколаду, то тут є чимало протилежних думок. Одні вбачають у ньому джерело хорошого настрою і енергії, вважають корисним для роботи судинної системи і серця, головного мозку. Інші стверджують, що він може підвищувати ризик виникнення ожиріння і цукрового діабету, а інколи навіть впливати на утворення каменів у нирках.

Хмельницький.


Фото надане автором.