Про це заявив Постійний представник України при ООН Сергій Кислиця 29 березня під час засідання Радбезу ООН, присвяченому гуманітарній ситуації в Україні.

Кислиця наголосив, що Україна вимагає від Росії негайного та беззастережного виконання всіх положень нещодавно ухваленої резолюції Генеральної Асамблеї ООН «Гуманітарні наслідки агресії проти України», яка передбачає припинення вогню, виведення російських військ з України та надання гуманітарної допомоги нашій країні, повідомляє Укрінформ.

«З жалем змушений констатувати, що Росія не демонструє готовності відмовитися від своєї стратегії навмисного погіршення гуманітарної ситуації на місцях. Після провалу первісного плану бліцкригу російські війська перейшли до плану «Б», - зазначив Кислиця.

За словами українського дипломата Росія прагне знищити економічний,в тому числі й  сільськогосподарський потенціалу нашої країни, щоб схилити український народ і владу до капітуляції. Для цього РФ руйнує житлові райони, критично важливі об'єкти інфраструктури, бере в облогу міста, влаштовує геноцид, порушує домовленості про гуманітарні коридори, викрадає, катує та вбиває людей. Сергій Кислиця повідомив, що наразі окупанти викрали щонайменше 30 місцевих лідерів, активістів і журналістів.

Сергій Кислиця також наголосив,що за місяць війни Росія випустили по житлових районах України 467 балістичних, крилатих та гіперзвукових ракет. Це «найінтенсивніший ракетний обстріл за всю історію за такий короткий період», додав він. Український дипломат повідомив, що місто Маріуполь стало «кривавою раною в серці Європи». За даними місцевої влади, загинули щонайменше 5000 осіб. Майже 150 тисяч мешканців залишаються в облозі.

Окрім того Росія вивозить з людей з тимчасово окупованих територій в свою країну. Нині силоміць депортовано до росії та білорусі близько 40 тисяч українців. Водночас російські збройні сили вдаються до обстрілу евакуаційних колон, які намагаються виїхати з Маріуполя на неокуповану територію України, сказав Кислиця.
Він нагадав, що Україну на сьогодні залишило 1,8 млн дітей. Російськими загарбниками вбито щонайменше 143 дитини та 216 поранено.

Кислиця повторив свій заклик до країн приєднуватися до Групи друзів для притягнення Росії до відповідальності за агресію проти України, яку була створено минулої п'ятниці і до якої вже долучилося майже 50 держав-членів.

Постійна представниця Великої Британії при ООН Барбара Вудвард звернула увагу, що розпочата Росією війна проти України може призвести до швидкого поширення голоду планетою.

«Ми постали перед загрозою спричиненої голодом дестабілізації й ризикуємо, що муситимемо позбавляти їжі голодних дітей, морити їх голодом. Апетит Росії до війни забирає їжу зі столів світу», - сказала вона і наголосила, що швидке підвищення цін на енергоресурси й глобальна продовольча небезпека найбільше вражає найуразливіших. «Практично кожен член ООН тепер страждає від російської війни», - зазначила дипломатка.

Заступниці держсекретаря США Венді Шерман під час засідання нагадала, що Росія атакувала щонайменше три цивільні кораблі, які перевозили товари з Чорного моря, а також те, що ВМС Росії блокують доступ до українських портів, перекриваючи можливість України експортувати зерно і не даючи близько 94 кораблям з продовольством дістатися до Середземного моря. 

За словами Шерман, заяви РФ про те, що західні санкції ніби то збільшують ціни на продовольство в усьому світі, ігнорують той факт, що Росія перешкодила експорту українського зерна. 

«Поки Путін продовжуватиме свою війну, поки російські сили продовжують бомбардувати українські міста та блокувати конвої з допомогою, поки мирні жителі в облозі не зможуть дістатися до безпечного місця, ця гуманітарна криза лише посилюватиметься.. Цю війну розпочав Володимир Путін. Він створив цю глобальну продовольчу кризу. І він той, хто може це зупинити»,- цитує «Європейська правда».  Шерман нагадала, що за оцінками Продовольчої та сільськогосподарської організації, близько 13 мільйонів людей у всьому світі «можуть опинитися в продовольчій безпеці внаслідок вторгнення Росії в Україну».

У свою чергу помічник Генерального секретаря з гуманітарних питань і заступник координатора надзвичайної допомоги Джойс Мсуя наголосила що сьогодні терміново необхідно домагатися, як гуманітарних пауз на місцях, так і більш широкомасштабних припинень вогню в гуманітарних цілях, оскільки у мирних жителів закінчується їжа, та електрики, люди перебувають у критичному становищі, інформують «Новини ООН».

За словами помічника Генерального секретаря ООН, в Україні є справжня катастрофа. За даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, станом на 27 березня було вбито 1119 осіб, зокрема 99 дітей. Але ці цифри можуть бути набагато вищими.

«Такі міста, як Маріуполь, Харків, Чернігів та багато інших – галасливі та повні життя всього місяць тому – оточені, зазнають обстрілів та заблоковані. Люди в цих містах залишилися без їжі, води, ліків, електрики та опалення. Вони у пастці. Вони перебувають у розпачі та дуже налякані. У деяких районах небезпечно навіть мертвих ховати», – заявила вона, нагадавши, що на сьогоднішній день свої будинки в Україні залишили понад десять мільйонів людей, у тому числі понад половину українських дітей. Приблизно 6,5 млн. з них стали внутрішньо переміщеними особами та 3,9 млн. – біженцями в сусідніх країнах.

За її словами, зараз в Україні перебуває понад 1230 співробітників ООН, які працюють у гуманітарних центрах по всій країні. Понад 100 гуманітарних організацій здійснюють чи планують свою діяльність у всіх областях України, у всіх секторах.

 «Вражає мужня робота Українського Червоного Хреста та інших організацій громадянського суспільства, які працюють пліч-о-пліч з волонтерами та спільнотами. Україна — це гуманітарний парадокс: поряд із немислимим насильством ми бачимо небачений вияв доброти, глибокої солідарності та найніжнішої турботи», – заявила представник ООН.

Джойс Мсуя сказала, що вражена і натхненна «невтомною прихильністю цих людей і закликала підтримувати їхню роботу». Вона повідомила, що скрізь, де це дозволяє безпека, гуманітарні колони доставляють такі необхідні запаси та обладнання для ремонту пошкодженої інфраструктури. Помічник Генерального секретаря нагадала про доставку 18 березня гуманітарної допомоги до міста Суми, а вчора її вдалося завезти до Харкова.

У Раді Безпеки також виступив Виконавчий директор Всесвітньої продовольчої програми Девід Біслі. Він описав гуманітарну ситуацію в Україні як «катастрофу поверх катастрофи».

Україна, за його словами, перетворилася «з житниці на країну, що стоїть у чергу за хлібом». «Навіть у страшному сні нам таке не могло наснитися. Йдеться не лише про саму Україну та цей регіон, у глобальному масштабі відбуваються потрясіння, яких світ не бачив після Другої світової війни», – заявив глава ВПП. Він, зокрема, попередив про те, що криза негативно позначиться на ситуації з продовольством у Сахелі, Північній Африці та на Близькому Сході. Значна частина пшениці в ці регіони надходила з України та Російської Федерації.