Чимало зарубіжних видань та агентств цими днями рясніли цитатами з промови глави Української держави. Тож чим так вразив міжнародну спільноту Володимир Зеленський? Адже всі вісімнадцять місяців війни, промовляючи на міжнародних майданчиках, він не втомлюється повторювати, що росія — агресор, Україні потрібна підтримка всього світу, щоби перемогти, а безпековим організаціям слід провести такі реформи, які унеможливлять майбутні агресії.
Утім, цього разу формулювання Володимира Зеленського були особливо точні й влучили в «десятку», завоювавши прихильність абсолютної більшості слухачів. Хоча мова, звичайно, не про російську делегацію, яка до останнього намагалася зробити все можливе для того, аби не дати виступити Президенту України, що їй, звичайно, не вдалося.
Основну увагу в промові на засіданні Ради Безпеки ООН Володимир Зеленський привернув до необхідності реформувати Об’єднані Нації, що вже давно на часі.
«Резолюції Генеральної Асамблеї підтверджують факт, що єдине джерело цієї війни — росія. Втім, це нічого не змінило для росії в ООН. Але саме такі ситуації змінили все для ООН. Ми маємо визнати: Організація в глухому куті щодо агресій. Людство вже не покладає надій на ООН, коли йдеться про захист суверенних кордонів націй. Лідери світу шукають нові майданчики, альянси, які могли б зменшити катастрофічний обсяг проблем, які тут, у цих стінах, зустрічають риторику, а не рішення, зустрічають прагнення компромісів з убивцями, а не захист життя. Життя варто захищати безкомпромісно, щоб захист був успішним», — заявив Володимир Зеленський.
Час повернути силу Статуту Об’єднаних Націй
За його словами, всі у світі бачать, що саме робить ООН недієздатною. «У цьому кріслі в Раді Безпеки, яке росія займає незаконно через закулісні маніпуляції після розпаду Радянського Союзу, сидять брехунці, чия робота — виправдовувати агресію та геноцид, що їх здійснює росія. І всі дії ООН — чи то Ради Безпеки, чи то Генасамблеї, які могли б зупинити цю агресію, розбиваються об привілей, який дає це крісло агресору. Вето в руках агресора — ось те, що загнало ООН у глухий кут», — підкреслив Президент.
Він також зазначив, що Рада Безпеки ООН зараз — це лише найбільш помітна у світі трибуна, тоді як мала б бути здатною на більше. «Я впевнений, що Статут ООН може реально працювати заради миру, заради безпеки в глобальному масштабі. Але для цього багаторічні розмови та проекти щодо реформування ООН повинні стати конкретним процесом реформування ООН. І має йтися не лише про представництво тут, у Раді Безпеки.
Застосування права вето — ось що потребує реформи, і це може стати ключовою реформою. Тим, що повертає силу Статуту ООН», — акцентував Володимир Зеленський.
Аби це стало дійсністю, Президент запропонував здійснити три кроки. «Ми бачимо в ООН зростання підтримки ідеї, що у випадках масових жорстоких злочинів проти життя людей потрібна добровільна відмова від права вето. Але бачимо також, що росія з власної волі не віддасть колись украденого привілею. І саме тому Генеральній Асамблеї ООН треба дати реальну можливість долати вето. Це перший необхідний крок», — розповів глава держави.
Раду Безпеки давно слід розширити
Другий крок, за його словами, має полягати в тому, що Рада Безпеки ООН повинна бути повністю підзвітною перед націями світу. «Я вітаю пропозиції різних лідерів розширити представництво націй у Раді Безпеки. Коло постійних членів Ради Безпеки має відображати сучасність. Сучасність і справедливість. Україна вважає несправедливим, коли мільярди людей не мають свого постійного представництва в Раді Безпеки. Африканський Союз має бути тут постійно. Азія заслуговує на ширше постійне представництво — не можна назвати нормальним, коли такі нації, як Японія, чи Індія, чи ісламський світ, досі за бортом постійного представництва в Раді Безпеки.
Варто зважати на зміни, які відбулись у Європі, а саме: Німеччина стала одним із ключових глобальних гарантів миру та безпеки. І це факт. А отже, факт і те, що Німеччина заслуговує на місце серед постійних членів Радбезу.
Латинська Америка має бути тут представлена — постійно. І держави Тихого океану», — запропонував В. Зеленський. І водночас, на його думку, будь-яка участь будь-якої держави — члена Ради Безпеки має призупинятися на час, коли така держава в порушення Статуту ООН іде агресією проти будь-якої іншої нації.
Третім кроком Президент України бачить створення системи превенції агресій через раннє реагування на дії, спрямовані проти територіальної цілісності та суверенітету держав. «російське вторгнення в Україну показало, що саме може бути таким механізмом. Серед іншого — потужні санкції проти агресора. І не лише на етапі, коли вже відбулася Буча, а й на етапі, коли збирається армія вторгнення», — підкреслив Володимир Зеленський.
Наші умови припинення бойових дій незмінні
Також у виступі Президент нагадав, якими він бачить умови повного припинення бойових дій. Перше: повне виведення всіх російських військ і військових формувань, включно з чорноморським флотом росії або тими дірявими коритами, які від нього залишаться за час війни, а також виведення всіх найманців і квазівійськових формувань росії з усієї суверенної території України в межах наших міжнародно визнаних кордонів 1991 року.
Друге: повне повернення Україні ефективного контролю над усім нашим державним кордоном та виключною економічною зоною в Чорному і Азовському морях, а також у Керченській протоці.
Двосторонні переговори не менш важливі
На полях 78-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН Володимир Зеленський провів низку переговорів. Зокрема, відбулася багатостороння зустріч із Президенткою Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн, Президентом Румунії Клаусом Йоханнісом та віцепрем’єр-міністром, міністром закордонних справ Республіки Болгарія Марією Габріель. Переговори в такому форматі були насамперед присвячені питанню збереження принципу єдиного ринку та вільному доступу української аграрної продукції на ринок Європейського Союзу.
Зустрівся Володимир Зеленський і з Федеральним канцлером Німеччини Олафом Шольцом. Глава держави подякував ФРН за вагому довготривалу підтримку України у протидії агресії росії, окремо відзначивши нещодавні оборонні пакети, надані Німеччиною, та внесок у посилення протиповітряної оборони нашої країни.
У розмові з Еді Рамою, Прем’єр-міністром Албанії, яка головує в Раді Безпеки ООН, йшлося про внесок цієї країни в протидію повномасштабній російській агресії, зокрема в межах непостійного членства країни в Раді Безпеки ООН.
Також відбулися зустрічі з президентами Бразилії та Чилі Лулою да Сілвою і Габріелем Боричем. Зокрема, глава Української держави подякував за послідовну позицію Чилі, в тому числі в межах Генеральної Асамблеї Організації Об’єднаних Націй, щодо засудження російської агресії.
Фото з сайту Президента України.