На знімку: Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. 

Скріншот відео.

Про це повідомила Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн під час пресконференції з представлення у Брюсселі щорічної доповіді Єврокомісії щодо розширення ЄС. Вона зауважила, що Україна виконала понад 90 відсотків рекомендацій, висунутих Європейською комісією. «На цій підставі ми рекомендували сьогодні, щоб Рада відкрила переговори про вступ. Ми також рекомендуємо, щоб Рада схвалила переговорну рамку, коли Україна виконає реформи, які тривають», — сказала вона.

«Українці глибоко реформують свою країну та готуються до вступу, навіть коли вони ведуть екзистенціальну війну». «Молдова здійснила значні реформи, незважаючи на постійні спроби дестабілізації її демократії», — наголосила Урсула фон дер Ляєн, пояснюючи історичне для наших країн рішення Єврокомісії.

Крім того, Єврокомісія рекомендує розпочати такі переговори з Боснією і Герцеговиною, за певних умов, і надати статус країни-кандидата для Грузії, з умовами, що наступного року уряд цієї країни зробить важливі реформаторські кроки. «Кроки, які віддзеркалюють справжні прагнення переважної більшості її громадян приєднатися до Європейського Союзу», — зауважила Урсула фон дер Ляєн.

Говорячи про реформи, які Україна продовжує втілювати попри масштабну війну, очільниця Єврокомісії зазначила, що «головний прогрес був досягнутий у конституційній реформі, реформі у сфері правосуддя, у відборі до Вищої ради правосуддя, в антикорупційних процесах, боротьбі з відмиванням грошей, були важливі заходи для обмеження впливу олігархів на громадське життя, новий закон про медіа, прогрес щодо національних меншин».

«Реформи, що залишились, виконуються, і це добре», — сказала вона, повідомляє «Європейська правда».

В оприлюдненому ЄК звіті сказано, що комісія рекомендує, аби Рада ухвалила переговорну рамку, після того як Україна: ухвалить запропонований урядом закон про збільшення штатної чисельності Національного антикорупційного бюро України; виключить із закону про запобігання корупції положення, які обмежують повноваження НАЗК щодо перевірки активів, які вже пройшли процес перевірки, та обмеження повноважень НАЗК щодо перевірки майна, придбаного декларантами до вступу на державну службу, без шкоди правилам, що застосовуються до забезпечення національної безпеки під час війни; прийме закон, який врегулює лобіювання за європейськими стандартами, як частину антиолігархічного плану дій; прийме закон, що стосується решти рекомендацій Венеційської комісії від червня 2023 року та жовтня 2023 року, пов’язаних із Законом про національні меншини, а також врахує рекомендації Венеційської комісії, пов’язані із законами про державну мову, медіа та освіту.

Окрім того, Україна має продовжувати боротьбу з корупцією шляхом подальших розслідувань та вироків щодо корупції.

«Сьогодні історія України та всієї Європи зробила правильний крок —  рекомендувала розпочати переговори щодо членства з Україною», — прокоментував рекомендацію Європейської комісії Президент Володимир Зеленський.

«Наша держава має бути у Євросоюзі. Українці на це заслуговують і своїм захистом європейських цінностей, і тим, що навіть у час повномасштабної війни ми дотримуємо свого слова, розвиваючи державні інституції. Всі необхідні рішення ухвалюємо. Дякую всім, хто допомагає! Слава Україні!» — написав він у Телеграмі.

***

Голова Комітету з питань інтеграції України до ЄС Іванна Климпуш-Цинцадзе в коментарі «Голосу України» не приховувала радості від рекомендації Європейської комісії. «Ми проходимо чергову сходинку в нашому історичному неймовірному шансі, який не мали протягом століть. І очевидно, що для всіх нас дуже добре, що Європейська комісія таки рекомендує почати Європейській раді перемовини з Україною», — сказала вона.

«Звичайно, хотілося б, щоб Україна була відмінницею. І щоб не йшлося про те, що Україна виконала 90 відсотків з тих завдань, які передбачали ці сім умов, що їх треба виконати. Але я сподіваюся, що усвідомлення цього історичного вікна можливостей все-таки продовжить мобілізовувати український політикум на рівні і парламенту, і урядовців, і Президента. І допоможе нам впоратися із цими завданнями і на спринтерській дистанції — а під спринтерською дистанцією я маю на увазі шлях до відкриття перемовин, і також на марафонській дистанції, під час якої очевидно йтиметься про трансформацію всього суспільства для реального вступу».

Відповідаючи на запитання: «Чи зможуть перемовини про членство розпочатися вже в грудні, чи все-таки нам треба налаштовуватися на більш віддалений термін?» Іванна Климпуш-Цинцадзе нагадала, що це рішення буде консенсусне. «І це консенсусне рішення мають ухвалити всі держави — члени Європейського Союзу. А це означає, що нам потрібна мобілізація, щоб ми пройшли цей шлях і у спільній взаємодії з різними європейськими столицями, і в спільній роботі над домашнім завданням, що дозволило би нам максимально продемонструвати діями те, що Україна справді готова до цього політичного кроку — рішення про відкриття перемовин про членство в ЄС».