Відповідно до Плану роботи Комітету 24 квітня 2025 року відбулася виїзна нарада у Закарпатській області на тему: «Інтеграція європейських принципів в законодавство України у сфері екологічного контролю, екологічної шкоди та екологічної відповідальності (в рамках опрацювання законопроєкту реєстр. № 3091)».
Нарада Комітету відбувалася у змішаному форматі за участі народних депутатів — членів Комітету з питань екологічної політики та природокористування, Закарпатської обласної військової адміністрації, Міндовкілля, Державної екологічної інспекції, Державного агентства лісових ресурсів, Державного агентства водних ресурсів, Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм, НАЗК, ДСНС, працівників секретаріату Комітету з питань екологічної політики та природокористування, представників Офісу Генерального прокурора, Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Карпатського біосферного заповідника, Ужанського національного природного парку та громадськості.
У вступному слові голова Комітету Олег Бондаренко наголосив, що питання екологічного контролю для нашої країни є одним із найважливіших питань і ми рухаємося в бік запровадження дієвого державного екологічного контролю, який відповідає європейським нормам. «Наша ціль — запровадити такий державний екологічний контроль, такий контроль виконання природоохоронного законодавства, який би відповідав потребам нашої країни. Який би змусив усіх, і не тільки забруднювачів, а й органи місцевої влади, державні адміністрації, суспільство, громадян нашої країни, виконувати природоохоронне законодавство, і не тільки виконувати, а й запобігати виникненню правопорушень у цій сфері, швидко реагувати на всі правопорушення, на всі випадки завдання екологічної шкоди і швидко здійснювати дії, щоби реагувати на ці правопорушення, на ці випадки. Це має бути система, яка працює швидко, чітко і дає можливість справді реагувати на всі ці випадки і запобігати цим випадкам.
Ми очікуємо вирішення всіх нагальних проблем, з якими стикається екологічний контроль, ми хочемо побачити усунення дублювання функцій між природоохоронними органами в нашій країні. Підготувати таку модель, яка б відповідала європейським канонам природоохоронної діяльності, захисту довкілля і відповідала на всі питання, які стоять перед нашою країною».
Заступник голови Комітету з питань екологічної політики та природокористування Олена Криворучкіна наголосила, що інтеграція законопроєкту реєстр. № 3091 до європейських екологічних принципів дасть змогу врахувати важливість залучення органів місцевого самоврядування, які часто перші стикаються з порушеннями.
Законопроєкт дасть можливість громадам ініціювати перевірки, брати участь у моніторингу поводження з відходами, забруднення повітря, стихійних сміттєзвалищ, пропонувати використання частини штрафів для місцевих природоохоронних програм.
«Наше завдання — не просто гармонізувати норми, а створити ефективну систему захисту природи, яка працює для людей, для громад і для майбутніх поколінь».
Заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів Вікторія Киреєва підкреслила, що «основним напрямом іде модернізація і цифровізація екологічного контролю, і ми говоримо про створення єдиної державної інформаційної системи екологічного нагляду: це реєстр підприємств, їх екологічна історія, платформа для публікації актів перевірок, онлайн-кабінети для підприємств і громадян і механізми відео- та фотофіксації порушень».
Під час наради присутні керівники та представники органів державної влади поділилися думками щодо здійснення державного екологічного контролю в умовах воєнного стану та висловили пропозиції щодо концепції реформування державного екологічного контролю і тексту відповідного законопроєкту. Учасниками наради було підтримано процес консультацій, фахової експертизи та відкритого діалогу щодо побудови європейської системи екологічного контролю в Україні, яка відповідатиме принципу «забруднювач платить», базуватиметься на ризикоорієнтованому підході, і забезпечить нашим громадянам більш чисте довкілля.
Голова Комітету з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко подякував учасникам наради за конструктивне обговорення питань законодавчого врегулювання екологічного контролю, екологічної шкоди та екологічної відповідальності.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.