26 квітня 2025 року Перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко здійснив робочий візит до Чорнобильської атомної електростанції з нагоди 39-х роковин Чорнобильської катастрофи.

У робочому візиті до Чорнобильської АЕС взяли участь представники українського Парламенту, Уряду, міжнародних організацій, Державного агентства України з управління зоною відчуження, а також фахівці у сфері ядерної безпеки.

День розпочався з вшанування пам’яті загиблих героїв-ліквідаторів — покладанням квітів до Меморіалу «Героям-чорнобильцям».

«39 років минуло з моменту, як трапилася одна з найстрашніших трагедій та помилок в історії людства — Чорнобильська катастрофа. Разом з колегами, народними депутатами, міністрами, представниками влади та дипломатичних установ вшанували памʼять загиблих героїв-ліквідаторів. Пролунав вибух — і люди пішли у вогонь, виконуючи свої обовʼязки. Вони заплатили своїм життям, щоб зберегти сотні тисяч інших. Вічна шана!» — зазначив Перший віцеспікер.

Олександр Корнієнко відзначив зусилля міжнародних партнерів, які допомагали усувати наслідки аварії. Водночас він висловив жаль, що Чорнобиль продовжує перебувати під загрозою. У лютому 2025 року російський дрон іранського походження пошкодив зовнішню оболонку захисної арки Нового безпечного конфайнменту (НБК) об'єкта «Укриття» четвертого енергоблока ЧАЕС. «Тільки нелюди можуть знову влучати по місцю трагедії. Українське небо має бути повністю захищеним! Працюємо й надалі — всі разом, всім світом — для подолання наслідків катастрофи та недопущення її повторення», — сказав він. Учасники робочого візиту заслухали інформацію фахівців щодо наслідків влучання та стану НБК.

В рамках робочого візиту на ЧАЕС Перший віцеспікер долучився до засідання Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України (ТСК) з підготовки питань щодо посилення соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та використання радіоактивно забруднених територій.

ТСК створено у квітні 2025 року для вирішення таких завдань:

·  підготовка пропозицій щодо вдосконалення законодавства у сфері соціального захисту учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, потерпілих від Чорнобильської катастрофи, а також осіб, які проживають на територіях, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, на підставі аналізу стану дотримання вимог законодавства та результатів виконання відповідних державних програм;

·  дослідження стану дотримання законодавства під час реєстрації місця проживання у населених пунктах, розташованих у зоні безумовного (обов'язкового) відселення та зоні гарантованого добровільного відселення, а також підготовка законодавчих ініціатив щодо запобігання таким порушенням;

·  розроблення заходів щодо вдосконалення механізму встановлення та перегляду меж зон, на які поділяється територія, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, та віднесення населених пунктів до відповідних зон;

·  розроблення заходів щодо протидії незаконному використанню радіаційно небезпечних земель, у тому числі для виробництва сільськогосподарської та іншої продукції.

«Сьогодні залишаються невирішеними багато питань щодо зони відчуження та людей, які там проживають. Всі вони повинні бути вирішені, і ми над цим активно працюємо, зокрема в рамках Тимчасової спеціальної комісії. Символічно, що перше засідання ТСК відбулося саме на території ЧАЕС у День памʼяті Чорнобильської трагедії», — зазначив Олександр Корнієнко.

За його словами, Комісія повинна стати платформою для обговорення всіх актуальних проблем. Питання змінюються, і необхідно оперативно реагувати, враховуючи їх актуальність і потреби. Окрема увага повинна бути приділена вирішенню проблем, що накопичилися за певний період часу.

Засідання ТСК, в якому взяли участь представники українського Парламенту, Уряду, центральних органів виконавчої влади, керівники органів місцевого самоврядування, а також представники чорнобильських організацій та територіальних громад, розпочалося з нагородження ліквідаторів та працівників ЧАЕС відзнаками Верховної Ради України. Головам всеукраїнських організацій, які представляють і захищають інтереси постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, було вручено подяки від Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Під час засідання обговорювалися актуальні проблеми, зокрема питання використання забруднених земель та справедливості виплат для постраждалих від Чорнобильської катастрофи.

«На жаль, зафіксовані випадки використання небезпечних земель для одержання сільськогосподарської та іншої продукції. Окрім того, серед проблем — справедливі виплати для постраждалих від Чорнобильської катастрофи. Водночас є випадки, коли громадяни, які не є постраждалими, реєструються в забрудненій зоні, щоб отримати відповідні виплати від держави. Дякую всім учасникам засідання за обговорення та готовність вирішити ці проблеми», — наголосив Перший віцеспікер Олександр Корнієнко, відзначивши доповіді урядовців щодо дослідження радіоактивно забруднених територій та питань верифікації громадян, що проживають на цих територіях.

Голова ТСК, заступник голови Комітету з питань зовнішньої політики та міжнародного співробітництва Арсеній Пушкаренко повідомив, що на сьогодні близько 1,5 мільйона громадян України так чи інакше визнані постраждалими від аварії на Чорнобильській атомній електростанції.

«Чинне законодавство потребує змін, адже не відповідає реаліям сьогодення. Основною метою роботи нашої ТСК є напрацювання відповідних законодавчих рішень. Є дуже багато несправедливості, але поряд із цим — багато зловживань. Тематика складна та багатовекторна, але рішення Парламенту про створення Тимчасової спеціальної комісії повертає на порядок денний питання Чорнобильської катастрофи», — зазначив голова ТСК Арсеній Пушкаренко.

Наступне засідання парламентської ТСК відбудеться у Рівненській області, де будуть підняті питання верифікації та ідентифікації громадян, які проживають на територіях, забруднених внаслідок аварії на ЧАЕС, та мають право на компенсаційні виплати.

Прес-служба Апарату Верховної Ради України