Цей день був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН у 1993-му (резолюція A/DEC/48/432) за ініціативи ЮНЕСКО, у відповідь на Віндіхукську декларацію, ухвалену 3 травня 1991 року в Намібії.

Всесвітній день свободи преси — це не лише нагода привітати журналістів, а й час для роздумів про проблеми, з якими стикаються представники медіа у багатьох країнах: цензура, переслідування, тиск і навіть смертельна небезпека. Цього дня вшановують журналістів, які загинули під час виконання своїх професійних обов’язків, та привертають увагу до необхідності гарантувати свободу слова, доступ до інформації та захист прав працівників ЗМІ.

До відзначення долучаються міжнародні та національні організації, уряди, медіаінституції, а також правозахисні організації та громадянське суспільство, проводячи форуми, конференції, тематичні кампанії та вручення спеціальних відзнак, зокрема Премії ЮНЕСКО/Гільєрмо Кано за свободу преси.

Станом на березень 2025 року під час повномасштабного вторгнення росії в Україну загинули щонайменше 117 журналістів та медійників. Ці дані оприлюднила Національна спілка журналістів України (НСЖУ).

Згідно з інформацією «Репортерів без кордонів» (RSF), 13 журналістів були вбиті безпосередньо під час виконання професійних обов’язків, більшість із них — внаслідок обстрілів або цілеспрямованих атак.

Ці втрати демонструють небезпеку, з якою стикаються журналісти, висвітлюючи війну. Міжнародні організації, зокрема Комітет захисту журналістів (CPJ), закликають до посилення захисту медіапрацівників та притягнення винних у злочинах до відповідальності. У контексті Всесвітнього дня свободи преси ці факти нагадують про важливість захисту журналістів та свободи слова.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.