Національне військове меморіальне кладовище мало би стати зразком меморіалізації для всієї України, але поки що процес його будування породжує більше запитань, ніж дає відповідей.
Спорудження одного з ключових об’єктів для вшанування героїв війни в Україні стикається з низкою проблем, які спричиняють занепокоєння в суспільстві.
Щоб наочно ознайомитися з проблемами, заслухати як представників органів влади, відповідальних за будівництво, так і громадськість, Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики 1 травня 2025 року провів виїзне засідання на території будівництва Національного військового меморіального кладовища (далі – НВМК) поруч з селом Мархалівка в Гатненській громаді на Київщині.
У фокусі уваги Комітету насамперед питання комплексного архітектурного рішення майбутнього кладовища, прозорість проведення конкурсу на розроблення ескізного проєкту, дотримання термінів будівництва.
Під час засідання парламентарі заслухали й інші дискусійні питання: про недостатню комунікацію з суспільством, зокрема з громадськими експертами; про екологічну ситуацію на місці будівництва. Обрана територія — витік трьох річок. За словами присутніх гідрологів, тут сформовано природний буфер, який живить навколишні водойми.
Народні депутати Микита Потураєв, Ірина Констанкевич, Євгенія Кравчук, Микола Княжицький, Володимир В’ятрович, Софія Федина, Андрій Боблях безпосередньо ознайомились зі станом будівництва та оглянули територію майбутнього комплексу разом із першим заступником Міністра у справах ветеранів Віктором Байдачним, директором Національного військового меморіального кладовища Ярославом Пронюткіним та заступником директора НВМК Ярославом Старущенком, представниками міністерств, громадськими активістами.
«Гідне вшанування полеглих захисників і захисниць — це не лише моральний обов’язок, а й важлива складова частина нашої обороноздатності. Пам’ятаючи подвиг борців за волю України в різні періоди нашої історії, ми утверджуємо ціннісний орієнтир і моральний компас для всього суспільства. Національне військове меморіальне кладовище — це місце, де через десятиліття майбутні покоління дізнаватимуться правду про ціну нашої боротьби. Це — місце світлої пам’яті, звитяги та вдячності всім, хто віддав своє життя за Незалежність України. І ми зробимо все, аби ця пам’ять жила вічно», — зазначив директор державної установи «Національне військове меморіальне кладовище» Ярослав Пронюткін, наголосивши на тому, що будівництво військового кладовища передбачає 6 черг, кожна з яких поділена на пускові комплекси.
Саме зараз триває перша черга будівництва. Перші поховання та перепоховання розпочнуть одразу після закінчення будівельних робіт та введення в експлуатацію першого пускового комплексу першої черги будівництва НВМК, а також отримання сертифікату, який засвідчує відповідність закінченого об’єкта (черги, окремого пускового комплексу) проєктній документації та підтверджує його готовність до експлуатації.
Народні депутати та інші учасники виїзного засідання звернули увагу на архітектурне бачення меморіального проєкту.
«Загальна, цілісна концепція важлива, бо це не просто місце останньої варти, останнього відпочинку наших захисників, це ще і місце, яке буде розповідати їхні історії. Сподіваюсь, що Меморіал буде гідним тих, хто тут спочиватиме», — сказав голова Комітету Микита Потураєв.
Як зазначила на засіданні адміністрація НВМК, надалі планується проводити конкурси на окремі споруди (музей, монументи тощо). Водночас, на думку народних депутатів, доречніше було б оголосити конкурс на весь комплекс відразу — і не відтерміновувати цей процес, а запускати паралельно з похованнями. Загалом Національне військове меморіальне кладовище розраховане на понад 130 тисяч поховань.
«Треба, щоб проєкт, за яким будується Меморіальне кладовище, був відкритим, щоб всі розуміли, що відбувається і який вигляд буде мати. А для того ми маємо зробити конкурс і побачити цільне архітектурно-планувальне рішення, яке буде достатньо емоційно знаковим», — наголосив Сергій Бєляєв, заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій», — наголосив Сергій Бєляєв, заступник Міністра культури та стратегічних комунікацій.
До проєктування проєкту такого масштабу мали би залучити широке коло фахівців — істориків, скульпторів, архітекторів, Службу державного протоколу та церемоніалу тощо.
«Національне військове меморіальне кладовище — один із головних державних проєктів у сфері національної пам’яті. Його мета — вшанувати Героїв, які віддали життя за свободу і незалежність України. Це місце має стати сакральним простором — символом жертовності, гідності та правди. Не просто архітектурним об’єктом, а живою частиною нашої національної ідентичності», — підкреслила перша заступниця голови Комітету Ірина Констанкевич.
Для держави важливо, щоб поховання загиблих героїв розпочались, але треба розуміти, що НВМК будується на століття.
«Очевидно, що памʼять наших загиблих героїв і почуття їхніх сімей не повинні бути узалежненими від нефахового підходу або помилок тих людей, які відповідальні за збереження цієї памʼяті. Тому ми обовʼязково будемо розглядати це в подальших рішеннях комітету, рекомендаціях. І у вимогах до державної влади обовʼязково висловимо всі ті зауваження, які ми чули тут від громадськості, і від архітекторів, і від тих людей, які компетентні в меморіалізації. Нам дуже важливо, щоб нарешті ці поховання почалися, щоб родини загиблих знали, що пам'ять про їхніх родичів буде вшанована і вони будуть гідно поховані», — прокоментував голова підкомітету з питань культури Микола Княжицький.
І хоч Комітет з питань гуманітарної та інформаційної політики опікується меморіалізацією та вшануванням пам’яті, депутатів турбує дотримання всіх норм під час спорудження меморіалу, бо так чи інакше ці проблеми переплітаються.
«Сподіваюсь, наші нинішні зустрічі допоможуть вирішити бодай частину з них — і НМВК таки постане. І буде прикладом гідного вшанування загиблих героїв», — додав член Комітету Володимир В’ятрович.
Національне військове меморіальне кладовище увійде в історію. Маємо зробити все, щоб цей проєкт був гідним не лише пам’яті загиблих, а й довіри живих.