Верховна Рада України 1 травня 2025 року прийняла Закон України «Про ратифікацію Рішення № 2/2024 Спільного комітету Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження від 12 грудня 2024 року щодо внесення змін до Рішення № 1/2023 Спільного комітету з метою включення перехідних положень до змін до Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження, що застосовуються з 1 січня 2025 року» (реєстр. № 0307).
Це рішення є важливим кроком для забезпечення плавного переходу до нових правил походження в межах конвенції, які набрали чинності 1 січня 2025 року. Це дасть змогу державам-учасницям та бізнесу до кінця 2025 року перейти на нові правила.
У межах перехідного періоду, який триватиме до 31 грудня 2025 року, передбачається паралельне застосування чинних і оновлених правил походження, що дозволить зберегти можливості діагональної кумуляції та забезпечить безперебійність постачань, а також дасть економічним операторам змогу обирати правила походження відповідно до потреб їхніх ланцюгів постачання й уникнути негативного впливу на торговельну діяльність.
Основна мета Закону — збереження торговельних потоків і уникнення розриву діагональної кумуляції, які можуть виникнути через складність завершення внутрішньодержавних процедур Договірних Сторін конвенції щодо впровадження оновленої конвенції.
Учасницями конвенції є 25 сторін, а саме: ЄС, країни ЄАВТ (Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія, Швейцарія), країни Західних Балкан (Албанія, Боснія і Герцеговина, Чорногорія, Північна Македонія, Сербія, Косово), країни — учасниці Барселонського процесу (Алжир, Єгипет, Ізраїль, Йорданія, Ліван, Марокко, Палестина, Сирія, Туніс, Туреччина), а також Грузія, Молдова, Україна та Фарерські острови. Між учасницями конвенції діє загалом понад 40 угод про вільну торгівлю.
Довідково
Спільний комітет Пан-євро-середземноморської конвенції про преференційні правила походження — ключовий орган, який координує застосування спільних правил визначення походження товарів у країнах ПанЄвроМед-зони. До конвенції входять ЄС, країни ЄАВТ, Балкани, країни Північної Африки, Близького Сходу, а також Україна, яка стала повноправною стороною у 2012 році.
Комітет забезпечує уніфікованість преференційних правил походження, що дає змогу товарам із країн-учасниць вільно переміщатися між ринками з митними пільгами. Завдяки цим механізмам формується «кумуляція походження», що особливо важливо для українських експортерів, які використовують сировину або комплектуючі з країн зони ПанЄвроМед.
Україна активно залучена до роботи Спільного комітету, підтримуючи модернізацію правил походження. У 2021 році вона однією з перших почала застосовувати оновлені, спрощені правила, які стимулюють малий та середній бізнес до участі в міжнародній торгівлі.
Конвенція відкриває для України ширші можливості інтеграції в європейські та середземноморські виробничі ланцюги, посилюючи її позиції як надійного торговельного партнера в регіоні.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.