6 травня 2025 року голова Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова взяла участь у конференції Veterans’ Reintegration Conference, яка проводилася за ініціативою Міністерства ветеранів України, Міністерства економіки України, European Bank for Reconstruction and Development, National Bank of Ukraine та Korn Ferry.

До участі у заході були запрошені понад 250 представників влади, бізнесу, фінансового сектору та міжнародних партнерів (CEO, CEO-1).

Під час конференції голова Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова наголосила на важливості ухвалення Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики» щодо формування комплексного підходу до внутрішньої політики у ветеранській сфері» № 4285-IX від 11.03.2025 про основи ветеранської політики, який визначає ключові пріоритети в цій сфері.

«Я думаю, що ми вперше прийняли закон про ветеранську політику — і це надбання останнього нашого року, де ми зробили акценти на пріоритети. Їх три. Ми знаємо, що коли кажемо про стратегію, то це не тільки те, що ми вибираємо, а й те, що ми робимо потім», — зазначила Галина Третьякова.

Перший пріоритет — здоров’я ветеранів. За останні три роки в Україні було створено галузь реабілітації з нуля. Крім того, почато розвиток нової сфери — абілітації, яка охоплює соціальні послуги, що допомагають людині жити у соціальному й трудовому середовищі з урахуванням наявних ментальних або фізичних обмежень.

Другий пріоритет — економічна самостійність та незалежність ветеранів. Водночас, як підкреслила Галина Третьякова, важливо враховувати бажання ветеранів змінити сферу їхньої діяльності та опанувати нові професії, включно з підприємництвом.

Відзначено також запровадження можливостей для здобуття часткових і додаткових кваліфікацій. Суттєвим досягненням є ухвалення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення національної системи кваліфікацій відповідно до актуальних потреб ринку праці» № 4353-ІХ від 15.04.2025 (законопроєкт за реєстр. № 9630), що передбачає створення Єдиного реєстру кваліфікацій — Класифікатора професій та модернізацію професійних стандартів на сучасні професії.

Третій пріоритет — культура пошани до військових. Галина Третьякова наголосила на важливості подолання розриву між цивільними й військовими, зокрема через суспільні ініціативи це, наприклад, й щоденна хвилина мовчання о 9:00.

У контексті працевлаштування осіб з інвалідністю голова Комітету повідомила про підписання Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення права осіб з інвалідністю на працю» від 15.01.2025 № 4219-IX (законопроєкт за реєстр. № 5344-д), який передбачає створення підприємств захищеного працевлаштування, де кількість працевлаштованих осіб з інвалідністю першої та другої групи можуть становить не менш як 50 відсотків середньооблікової кількості осіб штатного облікового складу за місяць. Такі підприємства зможуть бути заснованими, в тому числі, громадськими організаціями.

Голова Комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова під час свого виступу висловила позицію щодо ідеї впровадження квот для ветеранів у державному управлінні. Вона наголосила, що, хоча підтримує ідею залучення ветеранів до управлінських процесів, але виступає проти квотування для цієї категорії громадян.

Вона пояснила, що ухвалений вищезазначений Закон України № 4219-IX (законопроєкт за реєстр. № 5344-д) передбачає 4-відсоткову квоту для працевлаштування осіб з інвалідністю як у приватному, так і в державному секторі. Раніше ця вимога стосувалася лише приватного бізнесу та працювала неефективно. Наразі держава нарівні з приватним сектором бере на себе відповідальність і передбачає створення адаптованих робочих місць з урахуванням втрати функціоналу з 1 січня 2026 року.

Щодо ветеранів, які не мають інвалідності, вона вважає, що їхні права мають реалізовуватися на рівних умовах з іншими громадянами, а перевага повинна полягати у створенні інструментів для здобуття необхідної компетентності.

«Наша справа — надати можливість набути цих компетентностей: зробити безплатні курси, дати доступ до освіти, допомогти підготуватися до іспитів», — підкреслила вона.

Також Галина Третьякова наголосила, що запровадження окремих квот для різних категорій громадян, зокрема ветеранів, багатодітних матерів чи жінок, є неефективним і недоцільним: «На підприємстві мають обирати за компетентністю. І саме цю компетентність ми маємо допомагати здобувати».

Підсумовуючи, голова Комітету підкреслила важливість розвитку стандартів розумного пристосування робочих місць і створення системи державного субсидування для працівників, які втратили функціонал, як наступного кроку після впровадження квот для осіб з інвалідністю. Водночас, як зауважила голова Комітету, система державного управління ще не є достатньо модернізованою:

«Ветеранська політика — це й помічник ветерана, це той, хто допомагає реалізувати адміністративні послуги індивідуально для кожного, хто їх потребує».

Захід став ключовим майданчиком для обговорення стратегічних підходів повернення ветеранів до економічного та соціального життя в Україні. Захід об’єднав представників влади, бізнесу, міжнародних партнерів, фінансових установ і ветеранських організацій.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.