Європейський Союз має намір покласти край залежності від російських енергоносіїв. З цією метою Європейська Комісія розробила і представила Дорожню карту REPowerEU. Цей документ окреслює шлях до повної енергетичної незалежності ЄС від росії. Для цього планується припинити імпорт російської нафти й газу та поступово відмовитись від російської атомної енергії, гарантуючи водночас безперервність постачання енергоносіїв та стабільність цін на них в Євросоюзі.

У повідомленні Єврокомісії вказано, що пропри значний прогрес, якого вдалося досягти в межах запровадженого у 2022-му Плану REPowerEU та за допомогою санкцій після вторгнення росії в Україну, у 2024 році в ЄС знову спостерігалося відновлення імпорту російського газу. Тому постала потреба у більш скоординованих діях, оскільки надмірна залежність Євросоюзу від російського імпорту енергоносіїв є загрозою європейській безпеці, йдеться у повідомленні Єврокомісії (https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_25_1131).

Президентка Європейської Комісії Урсула фон дер Ляєн сказала: «Війна в Україні різко викрила ризики шантажу, економічного тиску та цінових шоків. З REPowerEU ми диверсифікували наше енергопостачання та різко зменшили колишню залежність Європи від російського викопного палива. Тепер для Європи час повністю розірвати свої енергетичні зв’язки з ненадійним постачальником. І енергоресурси, які надходять на наш континент, не повинні фінансувати війну проти України».

Представлена Єврокомісією Дорожня карта REPowerEU визначає поступове скоординоване вилучення російської нафти, газу та ядерної енергії з ринків ЄС. Починаючи з 2025 року, очікується стрімке зростання глобальних поставок скрапленого природного газу (СПГ), тоді як попит на газ знижуватиметься. Завдяки повному впровадженню рамкової політики енергетичного переходу та Плану дій щодо забезпечення доступної енергії ЄС планує замінити до 100 млрд кубометрів природного газу до 2030 року, що означає зниження попиту на 40—50 млрд кубометрів до 2027 року. Водночас потужності з прийому СПГ, за прогнозами, зростуть приблизно на 200 млрд кубометрів до 2028 року, що у п’ять разів перевищує нинішній обсяг імпорту російського газу до ЄС.

За представленою цього тижня дорожньою картою REPowerEU, Єврокомісія має розробити законодавчі пропозиції. Вона працюватиме з державами — членами ЄС, щоб гарантувати, що поетапне припинення імпорту російської енергії в ЄС буде поступовим і добре скоординованим у всьому Євросоюзі. Держав-членів попросять підготувати національні плани до кінця цього року, в яких буде визначено, як вони сприятимуть поступовому припиненню імпорту російського газу, ядерної енергії та нафти.

Усі заходи супроводжуватимуться безперервними зусиллями, спрямованими на прискорення енергетичного переходу та диверсифікацію енергопостачання, у тому числі шляхом агрегування попиту на газ та кращого використання інфраструктури, щоб усунути ризики для безпеки постачання та стабільності ринку.

Майбутні пропозиції ЄК мають покращити прозорість, моніторинг і відстеження російського газу на ринках ЄС. Важливо, що нові контракти з постачальниками російського газу (трубопровідного та СПГ) буде заборонено, а чинні спотові контракти припинено до кінця 2025 року. Цей захід гарантуватиме, що вже до кінця цього року ЄС скоротить на третину залишки постачань російського газу. Крім того,

Комісія запропонує припинити решту імпорту російського газу до кінця 2027 року.

За Дорожньою картою REPowerEU, Єврокомісія також запропонує нові дії щодо вирішення проблеми російського тіньового флоту, що перевозить нафту. Що стосується ядерної енергетики, пропозиції, які ЄК має представити наступного місяця, включатимуть заходи щодо російського імпорту збагаченого урану, а також обмеження на нові контракти із постачання урану, підписані Агенцією Євратому.

Це також стосуватиметься інших ядерних матеріалів, отриманих з росії.

Дорожню карта REPowerEU створено на основі плану REPowerEU, який був представлений у травні 2022 року для подолання наслідків незаконного вторгнення росії в Україну. План підтвердив рішучість ЄС відмовитися від російської енергії, одночасно прискоривши розгортання відновлюваних джерел енергії та покращуючи енергозбереження та енергоефективність.

Вжиті в межах плану заходи вже дали змогу скоротити обсяги імпортованого російського газу зі 150 млрд кубометрів у 2021 році до 52 млрд кубометрів у 2024 році — при цьому частка імпорту російського газу впала з 45% до 19%. Увесь імпорт російського вугілля потрапив під санкції; імпорт нафти скоротився з 27% на початку 2022 року до 3% сьогодні. У сфері ядерної енергетики країни — члени ЄС, які все ще використовують реактори російської розробки, досягли прогресу в заміні російського ядерного палива паливом інших виробників.

Із поступовою відмовою від російської енергії Дорожня карта REPowerEU зменшить ризики для безпеки, з якими стикається Євросоюз. Вона також сприятиме реалізації економічного плану, викладеного у Компасі конкурентоспроможності, Угоді про чисту промисловість та Плані дій щодо доступної енергії, які підкреслюють, що чистіша й енергонезалежніша система не лише стимулюватиме економіку, а й зробить значний внесок у досягнення амбіцій Європи щодо декарбонізації.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.