Ключовою подією стало підписання меморандуму між Комітетом Верховної Ради України з питань свободи слова та Комісією з журналістської етики.
Голова Комітету Ярослав Юрчишин наголосив: саморегуляція — це процес, а не результат. У нинішніх умовах це не лише інструмент відповідальності, а й фактор національної єдності, довіри до медіа та державних інституцій.
Саморегуляція — це про розуміння викликів часу: війна, швидкість інформації, етичні дилеми щодо висвітлення трагедій. Коли журналісти самі приймають рішення з урахуванням етичних норм — це найкращий прояв професіоналізму.
Андрій Куликов, голова Комісії з журналістської етики, підкреслив, що жорстке регулювання не розв’яже проблем у ЗМІ — лише діалог із аудиторією, відповідальність і саморегуляція можуть змінити ситуацію.
Валентин Коваль, перший заступник голови Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, зазначив: закон про медіа дозволяє, але не зобов’язує до саморегулювання. Нацрада підтримує модель спільного регулювання і вважає, що важливо дати хід цьому процесу.
Діана Дуцик, експертка Українського інституту медіа, наголосила на важливості підтримки локальних медіа та фокусі на журналістських стандартах.
Цей меморандум — не просто документ, а крок до більшої прозорості, відповідальності та співпраці між державними структурами, громадянським суспільством і медіаспільнотою. Метою угоди є спільне декларування цінностей, узгодження позицій і напрямів для координування зусиль, що сприятимуть розвитку професійної журналістики в Україні, підвищенню якості журналістського контенту, зменшенню фейків, маніпуляцій та розвитку України.
Ми вдячні всім учасникам круглого столу за відкритий діалог, професійну залученість і бажання рухатися вперед.
Пресслужба Апарату Верховної Ради України.