13 травня 2025 року голова Комітету  з питань екологічної політики та природокористування Бондаренко О. В. та голова підкомітету з питань охорони і раціонального використання водних ресурсів та державного моніторингу навколишнього природного середовища Прощук Е. П. взяли участь у відеоконференції з представлення наукових розробок Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Гжицького щодо впровадження практик GREEN DEAL у територіальних громадах України.

Голова комітету Бодаренко О. В. у вітальному слові подякував науковцям Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Гжицького за підготовку фахових спеціалістів-екологів з особливою увагою на Європейський Зелений Курс, започаткований Єврокомісією як шлях до сталої, чистої, безпечної та здорової Європи:

«Війна, розв’язана росією проти України, створила додаткові виклики для нашої держави у реалізації європейської ідеї перетворення кліматичних та екологічних викликів на можливості для підвищення добробуту громадян, користі для довкілля та екологізації економіки. І лише спільні зусилля та координація дій усіх органів влади і зацікавлених стейкхолдерів надасть можливість ефективно діяти у подоланні наслідків, які призводять до втрати біорізноманіття, забруднення повітря і водних ресурсів, нераціонального управління відходами та інших негативних до навколишнього середовища дій».

Голова підкомітету з питань охорони і раціонального використання водних ресурсів та державного моніторингу навколишнього природного середовища Прощук Е. П. у виступі зазначив, що приємно усвідомлювати не лише сприйняття українськими науковцями ідеї сталого європейського розвитку, а й доповнення його новими напрямками, виходячи з потреб, створених війною і майбутньою післявоєнною відбудовою країни. Серед таких ініціатив є важливі проєкти оздоровчих природо-орієнтованих практик Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Гжицького на об’єктах природно-заповідного фонду України. «Важливих — для десятків і навіть сотень тисяч українських військових, ветеранів, членів їх сімей, переміщених осіб — людей, які втратили рідних, близьких, а часом і сенс життя».

Голова Вченої ради Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Гжицького професор Парубчак І. О. у своєму виступі подякував народним депутатам України — членам Комітету за потужну комунікацію і підтримку наукової діяльності університету парламентським Комітетом та вніс пропозицію, за можливості, сприяти у залученні профільного Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України до плідної співпраці. Також повідомив про значну кількість здобувачів вищої освіти в університеті та особливості освітніх програм із переорієнтацією підготовки «класичного» еколога, практики залучення рекреаційних можливостей національних природних парків України, використання методу природоцентризму та сучасних еколого-терапевтичних практик.

Доценти Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Гжицького Хірівський П. Р. та Кректун Б. В. у своїх виступах обґрунтували ідею започаткування магістерської освітньої програми «Оздоровчі природо-орієнтовані практики» для спеціальності «Екологія». За словами доповідачів, ця освітня програма може стати основою Європейської освітньої програми Еразмус+ (із партнерством Австрії, Данії, Польщі та Вірменії), основним завданням якої буде розробка модулів, пов’язаних із Лісотерапією, Екотерапією, Агрооздоровленням. Програма передбачатиме широке використання адміністративних та природних ресурсів національних природних парків для здійснення психологічної реабілітації учасників бойових дій, людей, постраждалих від воєнних дій, та людей з інклюзією.

Окрім того, доцентами Хірівським П. Р. та Кректуном Б. В. було виокремлено питання впровадження практик GREEN DEAL у територіальних громадах України, особливо за прикладом Нідерландів, Іспанії, Польщі та інших європейських країн. Доповідачі поділилися з учасниками відеоконференції Zoom головними принципами Проєкту IGREEN, спрямованого на підтримку інтеграції принципів Європейського Зеленого Курсу (EGD) у сферу освіти та місцевого самоврядування в Україні з метою формування компетенцій зі сталого розвитку, «зеленої» трансформації та підготовки фахівців, здатних впроваджувати заходи із декарбонізації, розвитку біоекономіки, сталого сільського господарства, енергоефективності, управління відходами та водними ресурсами на місцевому рівні.

Із проблематикою біорізноманіття в Західному регіоні України виступила доцент Калин Б. М., а професор Параняк Р. П. доповів щодо наукових ідей та напрацювань науковців і студентів університету в управлінні рибними ресурсами та біоконфліктами.

У заключному слові голова Комітету Бондаренко О. В. висловив вдячність науковцям Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Гжицького за зустріч, наголосив на важливості створення освітнього простору у сфері «зеленої» трансформації, що дасть змогу забезпечити територіальні громади профільними фахівцями і швидше адаптувати громади до запровадження європейських ініціатив сталого розвитку у сфері природокористування. Крім того, акцентував увагу присутніх на необхідності залучення крос-секторальних стейкхолдерів до наступних зустрічей, зокрема, Комітету з питань аграрної та земельної політики.

Голова підкомітету з питань охорони і раціонального використання водних ресурсів та державного моніторингу навколишнього природного середовища Прощук Е. П. також подякував науковцям університету та партнерам програми Еразмус+ не лише за приклад перетворення викликів на можливості, а і за підтримку на шляху Європейського Зеленого Курсу. Крім того, запевнив голову Комітету, що з радістю долучиться до подальшої організації зустрічей, нарад та, можливо, робочих груп у напрацюванні спільних із науковими розробками Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Гжицького ідей щодо впровадження практик GREEN DEAL у територіальних громадах України та майбутніх законодавчих ініціатив.

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.