«У межах роботи над системним законопроєктом про ринок деревини змогли сформувати модель доступу до сировини для малих деревообробників, — розповідає голова підкомітету з питань адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу (acquis ЄС), виконання міжнародно-правових зобов’язань України у сфері європейської інтеграції Комітету Богдан Кицак. — На сьогодні майже 90% усіх виробників — це малі переробники, які споживають 10% сировини для здійснення власної господарської діяльності!

Але коли ідуть торги за деревину, то малі не мають таких можливостей для конкуренції із великими переробниками. Особливо коли виставляють такі розміри лотів, які фізично не потрібні для малих! Це замкнуте коло необхідно вирішити раз і назавжди!

Яким може бути доступ до сировини для кластеру малих переробників?

1. Виділення 10-20% від загальної лісозаготівлі по Україні для торгів виключно для малих переробників.

2. Працюватиме 4 рівні торгів. Основні (на підвищення ціни), основні повторні (на пониження ціни), додаткові (на підвищення ціни) та повторні додаткові (на пониження ціни). Так само, як і для великих.

3. Географічна прив’язка. Для прикладу, якщо малий переробник з Івано-Франківської області, тоді під час торгів він має виключний доступ до 1-го та 2-го етапу торгів за умови, що торгується сировина, заготовлена в Івано-Франківській області. Всі інші малі переробники (з інших регіонів) мають змогу долучитись до цих торгів на 3-му і 4-му етапові. Так гарантується доступ до сировини тим, хто провадить діяльність поруч із лісозаготівлею.

Яким критеріям потрібно відповідати, щоб належати до кластеру малих переробників:

1. Кількість працівників. Розглядаємо пропозиції від 10 до 50 працівників.

2. Об’єм переробленої сировини за попередній рік — до 2 тис кубометрів.

3. Наявність виробничого обладнання.

4. Валовий дохід.

Попереду ще багато роботи щодо узгодження позицій зі стейкхолдерами! Закликаю всі асоціації до активного обговорення та надання пропозицій!

Комітет з питань економічного розвитку зробить усе можливе, щоб створити ефективну та зрозумілу модель на ринку деревини для всіх учасників!»

Пресслужба Апарату Верховної Ради України.