Заступник Голови Комітету Дмитро Кисилевський та голова підкомітету з питань адаптації законодавства України до положень права Європейського Союзу (acquis ЄС), виконання міжнародно-правових зобов’язань України у сфері європейської інтеграції Богдан Кицак разом Першим Віце-прем'єр-міністром Юлією Свириденко відвідали індустріальний парк «МаʼРижани» на Житомирщині.

Розвиток індустріальних парків є складовою політики розвитку українських виробників «Зроблено в Україні», проголошеної Президентом України Володимиром Зеленським у лютому 2023 року.

«Це перше переробне підприємство галузі, яка відроджується після прийняття Верховною Радою України у грудні 2023 року Закону про зняття заборони на переробку технічної коноплі, що відкрило шлях до відновлення галузі коноплярства, - повідомляє Дмитро Кисилевський. Вже сьогодні ми бачимо перші наслідки впроваджених змін! У другій половині ХХ століття Україна була серед світових лідерів у промисловому коноплярстві - понад 150 000 га посівів і більш ніж 40 великих заводів по переробці. Час повертати лідерство.

У 2024 році для переробки компанія засіяла 890 га промислових конопель, а у 2025 році збільшила площі посівів до 1200 га, залучаючи місцевих фермерів до співпраці. Таким чином це робить проєкт найбільшим у Східній Європі за обсягами вирощування і переробки промислових конопель.

Обладнання для нового заводу ввезено із застосуванням нульової ставки ПДВ та ввізного мита. Це пільги, передбачені законодавством для учасників індустріальних парків.

Завод знаходиться на території Індустріального Парку «МаʼРижани», що займає 28 га, це територія колишнього льонозаводу. Вільні площі дозволяють розмістити на території парку і інші підприємства, задіяні в переробці технічних конопель і виготовленні готової продукції».

«Ринок коноплярства в Україні має значний потенціал для зростання, особливо у контексті глобального тренду на екологічні, біорозкладні та стійкі матеріали, - розповідає Богдан Кицак.

Які ж види продукції може давати галузь коноплярства?

Це тканини, одяг, взуття, конопляний бетон, ізоляційні матеріали, олія, борошно, насіння, суперфуди, CBD-олії, креми, мазі, упаковка, одноразовий посуд, папір, корм для тварин.

На сьогодні перед підприємствами галузі стоїть задача створити повноцінний кластер з коноплярства, повноцінну екосистему, яка дозволить реалізувати замкнений цикл виробництва від насіння до широкого розмаїття продукції з технічної коноплі!

Українську продукцію вже очікують на таких ринках збуту, як ЄС, де є попит на конопляні волокна, продукти здорового харчування; Канада та США, де розвинений ринок CBD, органічної косметики та біоматеріалів, та Азія, де потребують текстильні вироби, біопластик.

Тому, перед Державою, зокрема перед Комітетом з питань економічного розвитку великий пласт задач із створення правового поля для розвитку сфери!

Переконаний, що ринок коноплярства в Україні має всі шанси стати новим драйвером економіки, залучити інвестиції, посилити експорт і створити нові робочі місця».

Прес-служба Апарату Верховної Ради України